Ve starověkém Řecku ctili nejen její krásu, ale zejména léčivé účinky, kterých má pivoňka požehnaně. Nádherně kvetoucí rostlina byla odpradávna používána do nejrůznějších lektvarů a asi nikoho nepřekvapí, že díky své líbeznosti, dost často i do nápojů lásky. Dnes zkrášluje především zahrady, ale její sílu a blahodárné účinky si můžeme vyzkoušet i ve formě čaje, odvaru a nejrůznějších mastí a olejů.

K čemu všemu se pivoňky dají použít, se podívejte v tomto videu z Francie:

Zdroj: Youtube

Pivoňka podle názoru vědců dokáže posilovat zdraví zevnitř. Odvar z pivoňkových květů dokáže uklidnit rozbouřené zažívání a bolestivý žaludek. Je ale také vhodným doplňkem pro lidi trpící epilepsií a poskytuje úlevu při ledvinové kolice. Kromě toho má pivoňka blahodárné účinky i na pokožku. Pěstí ji, rozjasňuje, hojí nejrůznější kožní defekty a zabraňuje stárnutí pleti. Navíc působí jako velmi účinný antioxidant. I to jsou důvody, proč mít tuto líbeznou krásku na květinovém záhoně.

Dopřejte pivoňkám speciální péči

Při správné péči se vám pivoňka odvděčí nádhernou květenou a kromě potěchy oka můžete různé části rostliny využít pro její léčivé účinky. Co ale pivoňce dopřát, aby krásně rostla a hlavně kvetla? Dělejte to tak, jako francouzští zahradníci. Rozhodně byste měli po zimě pivoňkám zastřihnout staré stonky a listy, aby měly ty nové prostor pro růst. Řez zbytečně neopakujte, neprodlužujte. Vezměte si ostré nůžky a akci proveďte jistě a najednou, ať se pivoňka krásně během jara zahojí a vyraší nová poupata.

Pivoňky ostříhejte

Výhony zastřihněte zhruba v jedné třetině jeho výšky. Ne výš ani níž. Zbavte rostlinku starých odkvetlých květenství a listů. Nezapomeňte ani na staré seschlé výhonky, ty by mohly na ty nové přenést některou z houbových chorob, na které jsou pivoňky velmi náchylné. I z toho důvodu staré části pivoněk nedávejte na kompost, ale raději je vyhoďte.

Jak pivoňky hnojit

Začátek dubna je také naprosto ideálním časem pro dodání živin. Pořiďte kvalitní hnojivo, ale nepřežeňte to s ním. Bohatě stačí jedna polévková lžíce na jednu rostlinku. Vyhnout byste se měli přípravku s vyšším obsahem dusíku, ten léčivým kráskám rozhodně nesvědčí. Naopak se poohlédněte po hnojivu obsahující více fosforu a draslíku.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.youtube.com, pestujme.cz, www.justnahrin.cz, encyklopedie.biooo.cz