Pivoňka pochází z Číny, kde jí přezdívají růže bez trnů. Zdejší lidé ji považují za národní květinu a mají k ní nebývalou úctu. Považují ji za symbol síly, ctnosti a prosperity. Její latinský název - Paeonia – pochází z řeckých bájí – podle bylinkáře Paióna. Říká se, že jednou vyléčil řeckého boha Dia pivoňkovým práškem a ten ho z vděčnosti (aby ho uchránil před žárlivým bohem Asclepiem) proměnil v krásnou květinu, kterou dnes známe pod názvem pivoňka.

Na videu najdete sedm tipů, jak se starat o pivoňky:

Zdroj: Youtube

Okrasná léčivka

Na světě existuje asi 6500 druhů pivoněk. Do Evropy se dostaly až ve středověku. Mořeplavci je dovezli coby léčivku, kterou čínští lékaři používali na léčení různých neduhů, jako jsou bolest hlavy, astma, křeče nebo onemocnění jater. V Evropě se pivoňky uchytily spíš jako lék na močový měchýř, záněty, krevní sraženiny a coby „tlumiče bolesti“. Přestože tyto květiny vypadají mírumilovně, jako léčivky mají vedlejší účinky. Jde zejména o trávicí obtíže, takže pokud budete někdy používat květ či kořen pivoňky k léčení, tak jen v malém množství.

Každá pivoňka je krásná

Pokud si chcete doma vybudovat pivoňkovou zahrádku, máte několik možností. Na trhu jsou k mání různé druhy téhle rostlinky. Klasikou bývá Paeonie officinalis, která pochází z alpských oblastí Itálie. Roste na vápencových skalách a podobný druh půdy vyžaduje i v zahradě.

Oblíbené jsou i pivoňky bělokvěté, které mají jednoduché květy v různých odstínech – od sněhově bílé, po růžovou až tmavě červenou. Jejich bonusem je krásný vzhled a omamná vůně. Pokud chcete něco speciálního, pak sáhněte po dřevitých pivoňkách, které mají drobný květ a připomínají rozložitý keř. Něžně působí i pivoňka lékařská, která je teď v Evropě spíše ohroženým druhem.

Jak pivoňky pěstovat

Vybrali jste si svůj oblíbený druh pivoňky? Pak jí na zahradě najděte nějaké krásné slunné místo v závětří. Při hledání stanoviště buďte pečliví, protože pivoňka nesnáší přesazování a ráda na jednom místě setrvá i 15 let. Pokud už máte hezký koutek, pak se pusťte do sázení.

Vykopejte si jámu o velikosti 50 x 50 x 50 centimetrů. Pivoňku zasaďte tak, aby mohla očka dýchat. Pokud jí posadíte příliš hluboko, může uhynout.

Na co si potrpí

Pokud své pivoňce chcete dopřát hezký život, pak sáhněte po vápenité, dobře propustné půdě, která je bohatá na živiny. Odměnou za snahu vám bude každý květen keř obsypaný květy. Říká se, že žízeň je věčná. V případě těchto květnatých rostlinek ale platí, že na vydatnější zálivku si potrpí hlavně mladší pivonky. Starší zeleň už po vodě tak lačně netouží a klidně vydrží i sucho.

Co s pivoňkou po odkvětu?

Přestože jsou pivoňky nádherné, jejich květenství trvá jen velmi omezenou dobu. Jakmile pivoňky odkvetou, neměli byste je nechat napospas osudu. Zkušení zahradníci doporučují odkvetlé květy odstřihnout vydezinfikovanými nástroji. Staré uvadlé květy totiž bývají domovem různých škůdců a plísní. Abyste se tomuhle nebezpečí vyhnuli, je potřeba uklidit i popadané okvětní lístky pod keřem.

Pozor! Při očistě rostliny neodstřihávejte listy. Ty pivoňce slouží jako zdroj kyslíku a sluneční energie.

Kompost nebo minerální hnojivo

Po odkvětu dopřejte pivoňce dostatečnou zálivku a hnojení. Ideální je rozleželý kompost nebo minerální hnojivo. Příští rok vás odmění pěknou záplavou květů. A nezapomeňte. U pivoněk platí, že čím jsou starší, tím jsou hezčí! Tak se máte na co těšit.

Související články

Zdroje: www.zahradaweb.cz, www.chalupari-zahradkari.cz