Jen málokterá zelenina se spokojí s nedostatkem světla. Většina ke svému zdravému růstu, vybarvení a chuti vyžaduje co nejvíc slunce. Vyhýbáme se proto místům pod stromy a u zdí a plotů, které vrhají celodenní stín. Rostliny uspořádáme tak, aby vyšší druhy nestínily nízkým. O tom, kam zeleninu umístit, rozhoduje také směr převládajících větrů nebo vzdálenost od zdroje vody.

Příprava půdy

Úrodná půda, kvalitní drenáž, optimální vlhkost a přísun kyslíku jsou klíčem k produkci hodnotných výpěstků. Kultivace zeminy patří k nejnamáhavějším, ale nejdůležitějším úkonům. Skvělou kondici si udržíme ručním rytím, o něco snazší je práce s benzinovými kypřiči. Zapravením organického materiálu dodáme půdě potřebné živiny. Většina plodin nejlépe prospívá v lehce kyselejší půdě s hodnotou pH okolo 6,5.

Oplocení

Oddělením zeleninové zahrady od okolního světa vzniká samostatná, ničím nerušená partie, která je zároveň chráněná před větrem a nevítanými návštěvníky. Silný vítr dokáže významně snížit produktivitu rostlin. Poškozuje jejich části a vysouší půdu. Nejúčinnějšími větrolamy jsou keře a ploty či živé ploty, které vítr alespoň z 50 % filtrují. Ochranu před zajíci poskytuje pletivo vysoké minimálně 120 cm.

Ohraničení a velikost záhonů

Ohraničení jednotlivých záhonů působí upraveným dojmem a je praktické, protože udržuje zeminu na místě. Péči a údržbu si ještě víc usnadníme, když záhony vyvýšíme. Zemina ve zvýšených záhonech lépe propouští vodu a na jaře se dříve zahřívá, což pro zeleninu znamená lepší start. Na druhou stranu počítáme s rychlejším vysycháním a náklady na výstavbu. Vhodných materiálů na ohrazení záhonků je celá řada: dřevo, proutí, kámen, cihly. Záleží na osobním vkusu, stylu zahrádky a finančních možnostech. Ideální šířka záhonů je 90 až 150 cm.

Cestičky

Cestičky musí být koncipované tak, abychom se z místa A do místa B dostali bezpečně a co nejrychleji, aniž bychom sešlapávali půdu na záhonech. Povrch cestiček zpevníme materiálem, který je praktický, snadno udržovatelný a propustný. Zatravnění vypadá dobře, ale podporuje slimáky. Rychlým a levným řešením jsou štěrk, sláma či borka. Využít lze i betonové dílce, lépe však vypadají zvonivky a kamenné kostky. Ideální šířka cestiček je asi 60 cm.

Nářadí, pomůcky a drobné stavby

Protože je práce na zeleninové zahrádce fyzicky docela náročná, vyplatí se vybudovat si pěkné místo k odpočinku. Stačí lavička pod obloukem z růží, malý altánek nebo zahradní domeček, kam schováme i nářadí. To by mělo být vždy při ruce. Abychom neubírali cenné centimetry zelenině, umístíme drobné stavby do stínu. Skvělými pomůckami jsou kolíky usměrňující zahradní hadici a několik promyšleně rozmístěných sudů na dešťovou vodu. Skleníky, fóliovníky a pařeniště pomáhají prodloužit zeleninovou sezonu.

Opory pro rostliny

Rajčata, pnoucí fazole, hrášek, tykve, okurky a další vyžadují oporu, aby dobře rostly. Nejrůznější tyčky, kůly, pyramidy, obelisky, oblouky a treláže samozřejmě mají smysl především praktický, ale mohou i zdobit. Podpěry lze koupit, nebo můžeme využít materiál získaný třeba z prořezávání keřů. Čím je rostlina mohutnější, tím silnější a stabilnější podporu potřebuje. Na ostré konce, o které bychom se mohli zranit, nasadíme třeba polystyrenové nebo molitanové ochrany.

Ochrana rostlin

Máme–li v úmyslu sklízet salát, zelí a kapustu dřív než ptáci nebo housenky, musíme je před nimi účelně chránit. Jemná hustá síťka je ideální. Zabraňuje dokonce i listovým mšicím, které na zelenině tropí velké škody. Síťku pevně přivážeme k tyčkám a po stranách ji zahrabeme do půdy, aby ji neodnesl vítr.

Kompost

Při plánování zeleninové zahrady nesmíme zapomenout na kompost, kterým pravidelně obohacujeme půdu o živiny a zlepšujeme její strukturu. Kompostovací hromady nebo nádoby musí být v přímém kontaktu se zemí. Žížalám a nezbytným mikroorganismům to usnadňuje cestu dovnitř a nadbytečné vlhkosti cestu ven.

Květiny a doplňky

Hezkou barevnou obrubou z trvalek, kvetoucími ostrůvky pestrých letních hledíků, měsíčků či krásnooček nebo růží na kmínku získá užitková zahrádka dekorativní tvář. Veselé aksamitníky dokonce odpuzují háďátka. Krásnými květy se zdobí i některé druhy zeleniny: artyčoky, popínavé fazole, cukety. Starodávné nářadí, proutěné koše, barevné soudky s voňavými bylinkami, zářivé koule nebo roztomilý strašák příjemnou atmosféru rozmanité zeleninové zahrádky malebně doplňují.