Svlačec rolní

Porůstá půdu, ovíjí rostliny a šplhá se po nich vzhůru, čímž je může utiskovat až zahubit. Má velmi dlouhé kořeny a oddenky, které je z půdy obtížné odstranit, a z každého kousku roste nová rostlina. Vícevrstevné mulčování je dobrou metodou, jak se ho zbavit. Na druhou stranu můžeme jeho popínavé schopnosti využít a navést ho tam, kde nebude překážet – bleskurychle ozelení nevzhledný plot, pěkné jsou i jeho bílé květy. Šlechtěné svlačce mají větší a barevnější květy, ale obvykle nerostou tak bujně. Nouzovým řešením v záhonech je i zapíchnutí pár proutků, z nichž vyrobíme jednoduchou oporu. Pokud na ni svlačec navedeme, bude k nebi šplhat po ní a nebude ovíjet okolní rostliny.

Ptačinec žabinec

Tento pohledný půdopokryvný plevel je velmi houževnatý a dovede být obtížný – velmi rychle se rozrůstá i množí semeny. Na druhou stranu je první zeleninou překvapivě dobré chuti a nabitou vitaminy, která roste sama. Mladé křehké natě jsou výtečné do salátů a smoothies, podušené je můžeme podívat jako přílohu. Rostlina má pročišťující účinky, doplní vitaminy a minerály a může prospět i při alergii, ekzémech, revmatismu či lupénce.

Přeslička rolní

Křehce působící přeslička se dovede překvapivě množit a přes svůj půvab může být i ona obtížným plevelem. Mulčování na ni platí velmi dobře a mechanické odstraňování je rovněž snadné. Natě je navíc škoda vyhazovat – jsou léčivé jak pro nás, tak pro ostatní rostliny. Cenný je především vysoký obsah křemíku, který svědčí vlasům, pleti i nehtům, a to při vnitřním i zevním užívání – nálev můžeme připravit z přesličky čerstvé i sušené. Silnější nálev je posilujícím prostředkem pro semena, která v něm máčíme před vysetím. Zkvašený výluh je skvělým hnojivem, natě se uplatní i jako mulč.

Merlík všedobr

Ve výživné půdě se mu daří, dorůstá až metrové výšky a jeho semena se šíří všude kolem. Na záhoně utiskuje zeleninu, ale jemu samotnému se přezdívá planý špenát - listy lze skutečně podusit a připravit z nich chutnou zeleninovou přílohu nebo je přidat do polévky. Nemají výraznou chuť, což napraví česnek, sůl, bylinky a kapka vinného octa. Mladé, ještě křehké listy, se hodí i zasyrova do salátů a smoothies.

Bršlice kozí noha

Oddenky se šíří po celé zahradě a její kořeny je velmi těžké odstranit z půdy, úspěšnější bývá mulčování. Zároveň je však časnou, chutnou a zdravou listovou zeleninou. Nejlepší jsou mladé, jasně zelené lístky, ideální do salátu nebo podušené jako příloha. Jsou zdrojem vitaminů, minerálů, stopových prvků, chlorofylu a dalších prospěšných látek.

Smetanka lékařská

Také dlouhý kořen pampelišky je skvělým přírodním lékem, své druhové jméno nedostala náhodou. Regeneruje játra, vylaďuje trávení, podporuje celkovou detoxikaci organismu. Z kořene, čerstvého či usušeného se připravuje odvar, syrový však můžeme nakrájet i do salátu. Do něj jsou skvělé i mladé listy pampelišky. Zlaté květy jsou zase jedním z nejvydatnějších zdrojů nektaru pro včely, čmeláky a motýly.

Pýr plazivý

Zbavit se pýrů je obtížné kvůli jeho dlouhým oddenkům. Když už je však z půdy vydolujeme, je škoda je vyhazovat (ostatně, dokud nezaschnou, mohly by se na kompostu znovu uchytit). Jsou účinným prostředkem pro regeneraci jater, pročišťují trávicí trakt, pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi, mohou mírnit revma i alergii. Jemně nasekané oddenky lze užívat syrové, nebo z nich připravit odvar.

Kopřiva dvoudomá

Královna plevelů je svými léčivými schopnostmi známá. Vyplít ji ze záhonů není snadné, i z kousku oddenku vyroste nová rostlina. Ovšem kopřivový špenát, ochucený česnekem a zjemněný olivovým olejem, smetanou či sýrem je skutečná pochoutka. Kopřivy pomáhají při revmatismu, alergii, snižují hladinu cukru v krvi, pročišťují celé tělo. Pro léčivé účinky užíváme především nálev z listů, výtečný je také jako oplach na vlasy. Syrová kopřiva obsahuje pálivou kyselinu mravenčí, do salátů či smoothies proto mladé výhonky přidáváme raději spařené. V kuchyni užíváme především mladé natě. Ze starších (ovšem bez semen) můžeme připravit kvašený kopřivový výluh, prvotřídní hnojivo pro rostliny. Kopřiva je také jedinou potravou housenky babočky kopřivové, pár trsů bychom proto měli v koutě zahrady vždy ponechat.