„V loňském roce se nám nedařilo dopěstovat jahody. Než dozrály, zplesnivěly. Obávám se, že se to bude letos opakovat, proto prosím o radu, jak tomu předejít“ Harald Seidel, Hradec Králové

Plísen šedá na jahodníku

Příčinou je houbové onemocnění plíseň šedá, nejškodlivější onemocnění jahodníku. Napadá plody ve všech fázích vývoje, řapíky listů, stopky květů a květy. Napadené nezralé plody hnědnou, zralé plody tmavnou, měknou a hnijí. Na čepelích listů jsou viditelné šedohnědé, koncentrické skvrny, které postupně nekrotizují. Ostatní napadené části rostlin se také zbarvují šedohnědě kvůli povlaku konidioforů a konidií.

Životní cyklus houby a příhodné podmínky pro rozvoj choroby

  • Choroba přezimuje myceliem nebo sklerociem na napadených pletivech.
  • Na jaře se vytvářejí konidiofory s konidiemi, kterými se choroba dále šíří.

Předpokladem pro rozvoj choroby je ovlhčení listů nebo vysoká vzdušná vlhkost. Optimální je teplota 20–22 °C, ale jahodníky mohou být napadeny i při mnohem nižších teplotách.

Odolné a náchylné odrůdy

Mezi nejnáchylnější k plísni šedé patří odrůda Senga Sengana, nejodolnější jsou Korona, Elvira, Elsanta, Redgauntlet, Zefyr nebo Karmen.

Prevence a léčba

Abychom jahodníky ochránili:

  • nepřehnojujeme je dusíkem
  • porost dostatečně větráme
  • zvolíme optimální polohu pozemku
  • dodržujeme přiměřenou hustotu výsadby.

Poprvé rostliny ošetříme fungicidy v době, kdy vykvete 2–5 % jahodníků. Vhodnými přípravky jsou například Rovral Aquaflo nebo Teldor.