Zdroje: www.jakpestovat.cz, bylinkopedie.cz

Přeslička rolní

Zelená přeslička rolní je dcerou vysokých přesliček, díky kterým dnes těžíme černé uhlí. Je to vytrvalá rostlina rostoucí na travnatých místech u cest i v lesích. Má ráda vlhké prostředí. Poznáte ji tak, že má cca 40 cm vysoké přeslenovité větvené lodyhy. Jarní lodyha má na vrcholku klas s výtrusy. V létě pak na tomto místě vyroste malý zelený stromeček. Pozor, abyste ji nezaměnili s jedovatou přesličkou bahenní. Ta má u nejspodnějšího větvení vysokou zubatou pochvu a vyhání plodné i jalové lodyhy současně.

Účinné látky přesličky polní

Přeslička rolní obsahuje kyselinu křemičitou. Právě ta působí jako odolný štít proti infekcím, rzi, černým skvrnám na růžích, monilióze, kadeřavosti broskvoní a běžným plísním. Konkrétně lze postřik z přesličky použít proti strupovitosti jabloní, padlí jabloňové, padlí révové a padlí okurkové. Působí také proti chorobám způsobujících vadnutí okurek a padání klíčních rostlin. Pomůže vám i na alternariovou skvrnitost a septoriovou skvrnitost rajčat.

Jak postřik aplikovat

Postřik používejte preventivně a pravidelně. Nejlepší období je jaro a léto. Tedy tehdy, kdy rostliny ohrožují plísňové infekce. Ovocné stromy ošetřujte na počátku tvorby pupenů do opadu květu. Okurky stříkejte od fáze 9 hlavních listů do fáze 9 vedlejších šlahounů. Na rajčata roztok aplikujte, jakmile začnou kvést. V případě akutního ošetření stříkejte rostliny a ovocné stromy 3 dny po sobě.

Postřik z přesličky

Na kvalitní roztok budete potřebovat 1 kg čerstvých nebo 150 g sušených bylin a 10 litrů vody. Přesličky do vody ponořte a nechte louhovat 24 hodin. Následující den vodu přiveďte k varu a půl hodiny ji na mírném plameni vařte. Po vychladnutí vývar sceďte.

Jak na finální postřik

Jakmile si naplánujete postřik rostlin, vývar nařeďte vodou v poměru 1:5. Nespotřebovaný vám vydrží v lednici cca týden.