Povodně a případná kontaminace se týkají i zahrad

Doporučení týkajících se popovodňového úklidu je nyní všude dost a jistě jste si také přečetli nebo se ze zpráv doslechli, čeho všeho je nutné se zbavit pro maximální bezpečnost vašeho domova. Možná si říkáte, že se vás to netýká, pokud povodeň zasáhla jen vaši zahradu, ale chyba lávky.

Pokud vaši zahradu postihly vydatné deště, už to ji mohlo značně pochroumat. Polámané a potlučené rostliny brzy vadnou nebo hnijí. Podívejte se, co při vydatných deštích doporučuje zkušený zahrádkář v tomto příspěvku z YouTube kanálu Epic Gardening.  

Zdroj: Youtube

Co se zahradou po povodni?

Vydatný déšť je ale nesrovnatelný s tím, když se vám po zahradě přežene velká voda a je jedno, zda jde o bleskovou povodeň či intenzivní pršení po několik dní, které způsobilo letošní záplavy. Jak se vypořádat s popovodňovým stavem vaší zahrady?

I na zahradě se možná budete muset zbavit vody. Vhodné je odčerpat nádrže a větší louže. Někdy je možné vykopat strouhu, která vodu odvede mimo pozemek a ideálně ne k sousedům. Kontaminovaná může být rozhodně studna, která se v žádném případě nesmí používat jako zdroj pitné vody.

Nutné je zkontrolovat také vzrostlé stromy a keře, které mohou být polámané, ale také vyvrácené a nestabilní. Zahradě se ale začněte věnovat víc, až když voda ustoupí a půda proschne, jinak byste mohli poškodit rozbahněním trávníky i záhony.

Odborníci odpovídají na podobné dotazy po každé velké povodni a stejně tako tomu bylo i v minulosti, kdy se k dotazům ohledně vrstev bahna po povodních vyjadřoval Ing. Milan Šťastný z Institute of Agricultural and Food Information a Eva Vašňovská z Botanického ústavu Akademie věd ČR na stránkách webu ekolist.cz.

Oba dotazovaní sice upozorňují, že složení naplavenin se mohou lišit lokalita od lokality, nicméně riziko, že jde o bahno smísené s fekáliemi a vším, co bylo v kanalizaci, je velmi vysoké. Nemusí jít nutně o hygienický problém, pokud jde o organický materiál, který má schopnost se poměrně rychle rozložit.

Nicméně voda i splavná vrstva bahna mohly být také zamořeny různými jinými látkami. Doporučuje se proto rozbor půdy, což může být složité i nákladné. Nejmenší, co můžete udělat, je konzultovat stav půdy s místními i státními autoritami.

Rozbory půdy po povodni se zabývá především Česká inspekce životního prostředí, hygienické stanice či výzkumné ústavy jako například Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy.

Plodiny ze zaplavených zahrad nekonzumujte

V každém případě jsou již zralé plody na vaší zahradě nevhodné ke konzumaci. To je bohužel fakt, který rozhodně nelze nijak obejít a jak jistě víte, i zavařené či konzervované potraviny jsou na vyhození ve všech zatopených prostorách.

Má se však za to, že plody uzrálé 3 týdny po povodni už jsou konzumovatelné, v případě že nedošlo ke kontaminaci půdy toxickými látkami. Toto je ale také nutné konzultovat s hygieniky, nebo se jednoduše sklizně vzdát. V případě, že nedošlo ke kontaminaci půdy nebezpečnými látkami, je možné naplavené bahno zapravit do půdy, případně rozrušit hráběmi a rostliny nechat nánosem prorůst.

Zahrádku máte tedy velmi dobře zalitou, ale intenzivní déšť a samozřejmě i povodeň mohou vyplavit živiny. Po skončení údržby zahrady se proto věnujte prohnojování, respektive zapravení kompostu či hnoje do záhonu a přípravu půdy na příští rok.

Související články

Zdroje: ekolist.cz, idnes.cz