Plumbago je popínavá rostlina, která vás bude při správné péči těšit celé letní období svými fantasticky zářivě modrými květy. Poslední roky je dokonce poměrně populární a objevuje se na českých zahradách čím dál častěji. Velice dobře ji využijete na dekoraci nejen pergol, ale i ke vstupnímu prostoru branky, nebo jako ozdobu zahradních zídek, balkonů a teras.

Pokud se chcete dozvědět o pěstování olověnce více, podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Olověnec (Plumbago auriculata)

Tento stálezelený keřík se vzpřímenými a později převislými výhony pochází z oblastí Středomoří a dorůstá výšky 50 až 200 cm. V našich končinách se zpravidla pěstuje v nádobách, protože je nutné rostlinu na konci sezóny zazimovat a přenést do místnosti, aby nepomrzla, protože není odolná vůči nízkým teplotám. Z těchto důvodů se asi dvou metrové výšky nedočkáte.

Lepivý Honza

Lidový název olověnce „Lepivý Honza“ vznikl na základě typicky lepkavých květů. Pojmenování olověnec byl zas odvozen od olova, protože se kdysi užíval jako lék při otravě olovem. Typickou barvou květů pro tuto rostlinu je blankytně modrá, ale některé odrůdy kvetou i bíle nebo fialově, a to v období od června až do pozdního října. Pro olověnec jsou typické chomáče trubkovitých květů s kolovitou korunou a plodem je tobolka.

Jaké zvolit stanoviště

Aby vám olověnec dobře prospíval, ocení během pěstitelské sezóny teplé a slunné stanoviště. Během zimního období lze rostlinu umístit do studeného skleníku či na chodbu, kde teploty neklesnou pod 7 °C. Dobře prospívá v kypré, humózní půdě a ke svému růstu vyžaduje řádnou podporu.

Jak se zálivkou?

Olověnec vyžaduje poměrně vydatnou zálivku, kořenový bal by neměl nikdy vyschnout. Ovšem vyvarujte se dlouhodobého přemokření, které rostlině neprospívá a mohly by jí kvůli tomu ohrozit nebezpečné plísně.

Každoroční řez a živiny

Pokud chcete, aby vám olověnec kvetl jako šílený, bude nutné dopřát rostlině pravidelný řez. Květy se totiž objevují jen na mladých výhoncích. Než rostlinu zazimujete, lehce ji zkraťte. Také na jaře seřízněte rostlinu do požadovaného tvaru. Během letní sezóny se střihu vyhněte, připravili byste se o jeho přirozenou krásu.

Olověnce hnojte odpovídajícím hnojivem, nejlépe s dlouhodobým účinkem. Dodává účinné látky jen za dostatečně vysokých teplot a podle potřeby rostlin. V období od dubna do počátku srpna přihnojujte dobře zakořeněné rostliny jedenkrát za týden, pak už olověnec nehnojte.

Související články

Zdroje: www.jardiner-malin.fr, www.ceskestavby.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.obyvat.cz