Březnové počasí je ještě nestálé, ale jaro je už cítit ve vzduchu
Zdroj: swa182 / shutterstock.com

Jaké počasí nás čeká v druhé půlce března a co naplánovat na zahradě

I když postupně přicházejí teplé sluneční paprsky, studený vítr nám chce radost z postupujícího jara zkazit. Druhá březnová dekáda bude opět proměnlivá. Ani noční mráz jen tak neustoupí.

Až do konce měsíce se budou střídat slunečné dny s deštivými. V horských oblastech se nedají vyloučit ani sněhové přeháňky. Denní maxima se budou pohybovat okolo 5 až 10 °C. Od 22.3. ale můžeme očekávat postupný nárůst teploty až k +15 °C. Bude to také díky slábnoucímu studenému a vlhkému vzduchu proudícího k nám z jihovýchodní Evropy v důsledku tlakové níže nad Britskými ostrovy. Noční teploty se však budou stále pohybovat pod bodem mrazu. Až do konce měsíce můžeme očekávat -3 až -7 °C, při malé oblačnosti kolem -10 °C. Až v polovině příštího týdne můžeme očekávat noční teploty těsně nad bodem mrazu. (Zdroj: www.chmi.cz)

Ochrana na prvním místě

Kvůli slibovaným mrazíkům je zahradu v březnu ještě třeba chránit. Na výsev mrkve, ředkviček, petržele, špenátu, hrášku, raného kopru, květáku, kedluben, a výsadbu cibule sazečky a česneku se nejprve připravte. Proti mrazům vám pomůže fóliovník, skleník nebo fóliový kryt. Předpěstovat si můžete rostlinky i doma nebo v pařeništi. Sice tyto jarní, křupavé a vitamíny nabité rostliny dokáží přežít i pár stupňů pod nulou, ochrannou fólií si zajistíte, že semínka opravdu vyklíčí. 

Za mrazivých nocí je lepší si jarní výsadbu předpěstovat raději ve skleníku. Za mrazivých nocí je lepší si jarní výsadbu předpěstovat raději ve skleníku. Zdroj: Jeanie333 / shutterstock.com

Jakmile vysvitne sluníčko a teplota bude nad 4 °C, skleník, fóliovník i pařeniště otevřete a nechte větrat. Se západem slunce je opět zavřete. Čím vyšší teploty budou, tím častěji větrejte. Zabráníte tak přemnožení plísní a dalších chorob.

Teplomilnou zeleninu nechte ještě doma

S přenesením teplomilné zeleniny jako jsou papriky, rajčata a okurky ven do skleníku raději počkejte. Noční mráz by nemusely přežít. Jakmile se ke konci měsíce a na začátku dubna oteplí, můžete je postupně adaptovat na venkovní prostředí. Do té doby zesílí a nebudou se vytahovat do výšky. 

Zkrocení ovocných stromů

Druhá polovina března je ideální na prořezávku jabloní a hrušní. Denní teploty jsou již vysoko a stromy se ještě úplně neprobudily. Pokud máte na zahradě stromy, které rády kvetou časně, dopřejte jim slaměnou peřinu. Zabráníte tak nahřívání půdy, na kterou by stromy reagovaly časným kvetením a případným zmrznutím. Prořezat můžete i maliník, rybíz a angrešt. Odstraňte poškozené a přezrálé větve. Ty pak ošetřete štěpařským voskem nebo stromovým balzámem. (Zdroj: harvesttotable.com)

Braňte se proti slimákům

Teplejší počasí svědčí i slimákům, kteří se začínají probouzet a poohlížet se po něčem dobrém do bříška. Proto s jarním úklidem zahrady nezahálejte. Odstraňte popadané listí, větve a další nepořádek, které spáchala zima. Slimákům také můžete nachystat past v podobě umělého základního tábora. Vyhlídněte si stinné místo a to několik dnů zalévejte. Poté na zem vložte prkno, velký kámen nebo třeba starý koberec. Za pár dní můžete slimáky sbírat ve velkém. (Zdroj: www.gardeningknowhow.com)

Akční letáky