Zdroje: idnes.cz, treking.cz, magazinzahrada.cz

Počasí v září

Čeká nás babí léto? Ano, a dokonce velmi teplé! Na začátku měsíce se očekávají i teploty přes 30 °C, ale jinak by mělo být září docela průměrné. Konkrétně tedy poměrně slunečné a s denními teplotami mezi 22 až 25 °C, na konci měsíce budou teploty zhruba o 5 stupňů nižší. Noční teploty již významně klesají a typicky se drží už jen okolo 9 °C.

Co se týče srážek, bude letošní září patrně mírně nadprůměrné. Ze začátku měsíce se očekávají i bouřky, později střídání srážek se slunečným počasím a snad i zmiňované babí léto koncem měsíce. Astronomický podzim, kdy slunce vstupuje do znamení Vah, v letošním roce nastane až 23.září ráno, konkrétně v 8 hodin a 50 minut.

Výsev a výsadba v září

A co tedy dělat v září? Právě teď můžete začít vysévat a co vám poradí na kanálu Zahrada, pěstování s Dany. Autorka se s vámi podělí o 15 typů na zářijový výsev:

Zdroj: Youtube

Díky střídání slunečného počasí a deště vznikají ideální podmínky pro výsev, případně i přesazovaní a vysazování užitkových i okrasných stromků. Můžete si proto nachystat jednak semena zeleniny, sazenice jahodníků, ale také trvalky k dělení a výsadbě, stálezelené keře a jehličnany, ale také některé cibuloviny už se hodí sázet v září. Patří mezi ně především tulipány, hyacinty, okrasné česneky, ale i drobnější cibuloviny jako modřince nebo bledule a sněženky. S narcisy vyčkejte do konce měsíce nebo až na říjen.

Máte-li už záhony víceméně volné, můžete na tuto plochu vysít ještě poslední zelené hnojení. Až do října je možné vysévat ještě vikev, žito, řepici a řepku. Do poloviny září ještě můžete stihnout jetel, jílek a svazenku.

Září v zahradě

Září bude patrně fajn a užijete si ho i na zahradě, kde můžete nejen sklízet mnohé plody vaší práce, ale i nyní pokvete spousta podzimních trvalek a bude jednoduše na co koukat.

I když se mrazíky v září ještě neočekávají, už je vhodné schovat do domu letněné pokojovky a náchylnější rostliny jako jsou fuchsie nebo odkvetlé muškáty.

Pomalu se také chýlí čas k úklidu zahrady, a proto se obvykle stříhají odkvetlé trvalky. Nicméně některé druhy jsou zdobné i po odkvětu a můžete je směle nechat zdobit přes celou zimu až do jara.

Jako celý rok i v září je mnohdy nutné zalévat, což by mohlo být letos méně náročné díky občasným srážkám. Stejně tak se budete muset věnovat plevelům a řezu ovocných keřů podle druhu, nicméně na tuto práci budete mít ještě čas i příští měsíc.

Související články