Sasanky na jaře vytváří souvislé kvetoucí koberce
Zdroj: Shutterstock.com / Kuzmenko Viktoria photografer

Pod stromy se rozvily koberce květů, nastal čas bílých sasanek

Sasanky připravily kouzelnou podívanou – září v lesích jako bělostné nadýchané polštáře. Jejich květy mohou prozářit nejen háje, ale i půvabná zákoutí jarní zahrady…

Bílé koberce květů sasanky hajní (Anemone nemorosa) jsou ozdobou vlhčích lesů v čase, kdy stromy teprve začínají rašit. Mohou tak své půvabné tváře nastavit slunci, přilákat hmyz a rychle vytvořit semena dříve, nežli se ocitnou ve stínu pod listím.

Andělíček nebo slepičí prdelka?

sasanka hajní (Anemone nemorosa) sasanka hajní (Anemone nemorosa) Zdroj: Shutterstock.com / Pawel Horazy

Sasanky jsou proměnlivé, některé květy se žlutým středem mohou být drobné, okolo 1,5 cm v průměru, jiné dorůstají až do 4 cm. Barva okvětních plátků je bílá, růžová nebo lehce namodralá, vždy s jasně žlutým středem blizny a tyčinek. Půvab sasanky se odráží i v mnoha lidových názvech, jako je růžička hajní, andělíček, hvězdička… Ovšem možná pro obsah jedovatých látek se jí někdy přezdívalo i méně lichotivě – bolehlava či umrlčí kvítko. Mezi nejžertovnější pojmenování pak patří slepičí prdelka.

Na rozdíl od předchozích jarních květin je u nás sasanka hajní naštěstí stále hojná. Na jaře tak její bohaté porosty spatříte ve vlhčích listnatých lesích a na pasekách, na loukách i pastvinách, které nejsou intenzivně obhospodařovány, na krajích a světlinách v lesích jehličnatých a smíšených.

sasanka hajní (Anemone nemorosa) sasanka hajní (Anemone nemorosa) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Květovaný koberec

Pokud máte na zahradě dostatek stromů a keřů, mohou pod nimi sasanky vytvořit krásný jarní podrost, který později vystřídají třebas stínomilné půdopokryvné rostliny, jako je barvínek. Za vhodných podmínek, na jarním slunci a ve vlhké, humózní půdě se budou sasanky samy dobře množit. Svědčí jim kyprá lesní hrabanka, půda s vysokým obsahem humusu. Pěstuje se i řada velkokvětých barevných kultivarů.

Pozor na to, že sasanky není radno ochutnávat, ale ani trhat – šťáva může vyvolat zánět spojivek.

Akční letáky