Jak kompostovat?
Základní pravidla kompostování si s vámi zopakuje autor příspěvku z kanálu Kompostuj.cz, kde najdete vše, co s kompostováním souvisí:
Kompostování je v podstatě velmi jednoduchá disciplína, která může vypadat ale různě. Zatímco jedni házejí biologický rostlinný odpad na hromadu, jiní mají úhledně rozdělené komposty na oddíly podle stáří. Praktické mohou být také kompostéry, které můžete koupit v hobby marketu. Jsou plastové, dřevěné, ale také ve formě různých textilních košů.
Co všechno kompostovat?
Kompostuje se vše rostlinného původu, až na napadené a nemocné části rostlin, plevely, ale také oleje. V případě, že se budete věnovat kompostování za použití tepelné fáze, krom olejů je možné uplatnit vše zmíněné, neboť teplo by mělo nejen zničit nemoci a škůdce, ale také semena plevelných rostlin.
O tepelné fázi se dobře informujte, kompost se totiž může také vznítit. Pokud nemáte čas věnovat se kompostu, vyvarujte se raději nedporučovaným napadeným a plesnivým rostlinám, plodům a plevelu, jen byste si zkomplikovali situaci a ohrozili zdraví zahrady.
Co pomáhá tvorbě kompostu
Čím menší kousky, tím lépe. Rozklad podrcením urychlíte a budete moci použít například i piliny nebo štěpku. Ideální je kombinování zelené a hnědé rostlinné hmoty a rozhodně celková pestrost.
Kompost musí být dostatečně mokrý, aby se v něm dařilo mikroorganismům i hmyzu a živočichům, kteří se na rozkladných procesech podílejí. Na druhou stranu nesmí být nasáklý vodou. Přebytečná voda musí mít možnost odtoku. Nezbytný je i vzduch, ale kompost může být volně přikrytý například lepenkou, aby neprosychal.
Používáte-li uzavřenou nádobu, musíte kompostu zajistit nejen závlahu, ale také odtokové a odvětrávající otvory.
Přehazování kompostu je zásadní věc
Další podmínkou je přehazování kompostu, které je vhodné provést alespoň dvakrát ročně, typicky na jaře a na podzim. Pro rychlejší tlení můžete přehazovat častěji, aby se kompost provzdušnil a dobře promísil. Vše suché, co je na povrchu a stranách haldy, se totiž rozkládá pomaleji než uvnitř.
Doba zrání kompostu závisí na podmínkách, ve kterých se hmota rozkládá. Pokud jsou optimální a částečky velmi malé, například mleté, pak může zrání trvat i méně než jeden rok. Nicméně tímto způsobem se obvykle nepostupuje, a proto běžně trvá zrání dva až tři roky.
A to je vesměs vše. Dobře uzrálý kompost můžete přeházet přes síto, abyste získali jemnou a pěkně sypkou hmotu. Pokud vám však větší kousky nevadí, můžete směle použít kompost tak jak je.
Zdroje: kokoza.cz, pestrazahrada.cz