Bývalo u vás na zahradě zvykem všechno uklidit a přichystat na příchod zimy, anebo vaši prarodiče nechávali schválně v zahradě haldu větví a listí? Víte, proč se to dřív běžně dělávalo a proč například Britové se k podobným praktikám zase vracejí? Za haldou větví a listí na zahradě se může skrývat mnohem víc, než si myslíte...

Mají totiž za cíl přilákat či prostě jen poskytnout útočiště ježkům. Ač se může zdát, že je ježek v naší přírodě či městské zástavbě zvíře vzácné, ve skutečnosti tomu tak rozhodně není a za letních nocí, kdy bývá i město plné lidí a vzruchu, můžete ježky běžně spatřit v parcích nebo na zdánlivě malých zelených plochách. Jsou to totiž spíš noční tvorové.

O tom, jak ježkům připravit ty nejlepší podmínky, se můžete poučit v následujícím pěkně zpracovaném videopříspěvku, který pro vás připravil kanál Zelená domácnost:

Zdroj: Youtube

Přivítejte ježka i na své zahradě

Proč ježky lákat do zahrady a poskytovat jim útočiště? Ač jsou ježci v dětských knihách často malovaní s jablky a hruškami na svých bodlinách, toto ovoce je nijak zvlášť nepřitahuje. Živí se slimáky, hlemýždi, brouky a housenkami. Vaší zahradě a jejímu širokému okolí může pomoci s likvidací obtížných škůdců, a to zcela přírodním způsobem. Ježek je predátor, kterého rozhodně chcete mít na své straně. Dokonce nepohrdne ani hady.

Ježci versus slimáci

Můžete si všimnout, že v britských pořadech o zahradničení jsou často podmínkou přestavby prvky, které nejen ježkům, ale také obojživelníkům či hmyzu a ptákům nabídnou vhodné podmínky. Zahrada se tak stává útočištěm, kde je možné různá zvířata či hmyz pozorovat a podporovat.

Současně vám může ježek poskytnout nejen zážitek z občasného setkání, ale také rozhodně přispívá k žádané a ceněné biodiverzitě prostředí, ač jde o zahradu. Ježek se o sebe umí postarat sám.

Aby však pro vás na zahradě mohl lovit nejobávanější škůdce všech zahradníků, slimáky, a tím nepřímo také přispívat k vaší úrodě, potřebuje především útočiště na zimu v podobě hald větví, listí či přímo ježčích domků. Dobré je také zřídit mu nějaký mělký zdroj vody, tak aby se ježek mohl napít, ale neutopil se, a myslete i na redukci používání pesticidů, které ho mohou ohrozit na životě.

Související články

Zdroje: prozeny.cz, homeandroost.co.uk