Jaké jsou nejčastější chyby při práci na zahradě na podzim?
Zdroj: Shutterstock

3 smrtelné hříchy: Většina Čechů je dělá na podzim na zahradě. Děláte je taky?

Věnujete se i na podzim péči o zahradu, nebo ji už spíše opouštíte, stáhnete se domů a užíváte si jiných radostí. Však ona zahrada do jara počká. Ano i ne. Zahrada tam jistě bude, ale aby se dařilo příští rok stejně nebo snad lépe než letos, určitě byste ji měli na další rok připravit. Jaké nejčastější chyby děláme na podzim při péči o zahradu?

Zdroje: ceske-navody.netmagazinzahrada.cz

Podzimní příprava záhonů na zahradě

I když ne všechny práce jsou nezbytně nutné a každý občas některou z nich vypustí, rozhodně je nutné dodat vyčerpané půdě živiny, tak jak velí zvyk ve způsobu obdělávání půdy u nás. Pěstujete-li zeleninu na, byť malém, záhonku, určitě se na svoje políčko nevykašlete a pořádně jej prohnojte organickými hnojivy. Tím je myšlen především koňský či kravský hnůj. Výhodnou je, že můžete použít materiál čerstvý. Na zryté, vypleté záhony navršíte zhruba 20 cm vysokou vrstvu a nechte ji tam přes zimu.

rytí záhon zahrada podzim Na podzim záhony zryjte a pohnojte, ideálně hnojem. Zdroj: Shutterstock

Ovocné stromy ocení podzimní péči

Přežitkem není ani bělení kmenů ovocných stromů. Toto opatření je preventivní a nutné právě před příchodem zimy. Bilý vápenatý nátěr, kterému se také říká mléko, zamezí praskání kůry vlivem rozdílných teplot během zimních dnů a nocí. Především u křehkých třešní a višní, jejichž kůra se špatně hojí a neustále roní mízu, je takové ošetření více než vhodné. Poranění stromu mohou následně provázet napadení škůdci, hniloba a další komplikace.

Jak bílit stromy podle zkušeného zahradníka, se podívejte v tomto videu:

Chyby v úklidu podzimní zahrady

Mít uklizenou zahradu je moc pěkné, ale právě teď na podzim to rozhodně nepřehánějte se zkracováním či prořezáváním keřů. I když je podzimní řez u některých rostlin vhodný, nejde v zásadě o razantní, hluboké redukování větví, ale spíš jen o mírné vytvarování, odstranění napadených či polámaných větví. Odstranění květů a plodů je otázkou. Na zahradě mohou zdobit i pod sněhovou čepicí či jinovatkou. Zahradě můžete dopřát i trošku rustikální vzhled. Olistění a větve slouží také jako ochrana před mrazy, proto buďte s nůžkami opatrní.

listí podzim zahrada Listí není nutné vždy zcela odstranit ze zahrady. Můžete jej použít také jako mulč a ochranu rostlin v zimním období. Zdroj: Shutterstock

Názory mohou být odlišné na různé práce na zahradě a mezi tyto patří například hrabání listí. Hrabat, či nehrabat? Vše má svá pro i proti. Pokud neholdujete kompostování s tepelnou fází, pak zbavte zahradu všech napadených listů a větví. Ty se hodí nejlépe spálit.
Listí však není nutné vždy zcela odstranit ze zahrady. Můžete je použít také jako mulč a ochranu rostlin v zimním období.
Listí je nutné shrabat určitě také z cest, chodníčků a trávníku. Ten by vrstvy listů udusané srážkami nemusel zvládnou a vznikly by na něm lysé mapy.

Pokud se rozhodnete někde listy nechat, pamatujte, že na jaře budou tvořit hutnou, těžkou masu, kterou je množné odstranit, ale je to mnohem časově a silově náročnější. Práce si proto dobře promyslete.

Akční letáky