Na podzim jsou pro hnojení vhodná hnojiva bohatá na draslík.
Zdroj: Singkham / Shutterstock.com

Čím nejlépe pohnojit právě nyní, aby rostliny dobře přezimovaly?

Nevhodná volba hnojiva by mohla způsobit vážné poškození rostlin. Rostliny potřebují živiny nejen v době růstu, kvetení a při tvorbě plodů, ale také pro úspěšné přezimování. Ročnímu období musíme přizpůsobit i volbu hnojiv.

Na podzim je potřeba rostliny připravit na nepříznivé zimní období. Aby naše okrasné stromy, keře, vytrvalé rostliny a trávník zdárně přežily zimu, je potřeba dodat jim přiměřenou výživu.

Více draslíku, méně dusíku

Sklizené záhony je možné již na podzim také dezinfikovat přípravkem dusíkaté vápno.

Na podzim jsou pro hnojení vhodná hnojiva bohatá na draslík. Rostlinná pletiva po něm zesilují, buněčné šťávy se zahušťují, takže rostliny snáze odolávají mrazům a trávník obávané plísni sněžné. Rozhodně se ale musíme vyhnout hnojivům bohatým na dusík, proto je potřeba pro výživu rostlin v tomto období vybírat hnojiva s označením podzim.

minerální hnojivo v rozprašovači minerální hnojivo v rozprašovači Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K dispozici jsou dnes podzimní hnojiva vhodná pro různé skupiny rostlin i různá období. Pro podzimní hnojení je vhodná například draselná sůl. Pro dodání hořčíku rostlinám se na podzim s úspěchem používá Hořká sůl, která je jak v krystalické, tak i v tekuté formě.

Podzimní organická hnojiva

I v čistě přírodních, organických hnojivech najdeme druhy určené speciálně pro podzimní hnojení, například s guánem. Organická hnojiva na rozdíl od minerálních pečují nejen o rostliny, ale i dlouhodobé zdraví a úrodnost půdy, podporují půdní mikroorganismy a dodávají do půdy nezbytnou humusovou složku.

úrodnost půdy zvyšují organická hnojiva úrodnost půdy zvyšují organická hnojiva Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Při podzimích výsadbách, pro přihrnutí k růžím, jahodám a dalším rostlinám jako výživa i ochrana před zimou dobře poslouží i vyzrálý kompost.

Akční letáky