V říjnu a listopadu nastává čas, který byste měli částečně věnovat správné péči o stromy. Nebudete litovat, stromy se vám za to odvděčí bohatou úrodou v následující sezoně.
Podzim je pro zahrádkáře náročné období, ve kterém musejí zazimovat spoustu rostlin, keřů, ale i stromů. A to nejen ovocných!
Ovocné stromy musíme připravit na zimu, aby jí přežily bez úhony, a vy jste se mohli těšit na další sladké plody.
Úklid!
Kdo by ho měl rád… Ale věřte, je potřeba! Spadané listí pravidelně shrabávejte, aby náhodou nedošlo k napadení trávy pod stromy plísněmi nebo jinými chorobami. Ze stromu otrhejte zašlé suché plody.
Hrabání listí je velmi důležité.
Hnojení
Po létě, kdy se stromy energeticky vydaly při tvorbě plodů, bychom jim měli trochu pomoci a dodat jim ztracené živiny. Nedostatek živin se u stromů projeví i vizuálně. Například nedostatek draslíku či hořčíku může způsobit poruchu tvorby listů - listy jsou zakrnělé, zčernalé.
Pokud jste ještě nehnojili, pusťte se do toho co nejdříve, protože půda je ještě trochu „teplá“ a živiny se budou lépe vstřebávat. Použijte komplexní hnojivo, které zakoupíte v každém zahrádkářství. Lze pořídit i hnojivo přímo na ovocné stromy.
Při hnojení myslete na to, že kořeny stromů jsou rozprostřené do širší části, takže nezapomeňte zapravit hnojivo i dál od kmene.
Mulčování, příprava na zimu
Mulčem by se mělo zabránit omrzání kořenů při mrazech. Pod vrstvou okolo 7 cm mulče, zemina méně promrzá. Použít se dá listí, drcená kůra, sláma nebo posekaná tráva. S mulčováním vyčkejte až do prvních mrazů.
Před nástupem zimy je třeba stromy (a nejen ty) zalít. Mulč je poté dobrá volba, neboť uchová v zemi více vláhy.
Mulčování mladých stromků slámou na podzim.
Podzimní řez
Každoroční podzimní prořezávání peckovin je nutností. Odstraňte všechny mrtvé větve a i ty, které vypadají nemocné. Jádroviny se stříhají až na jaře, na ty máte čas.
Na podzim se prořezávají peckoviny.
Postřik
Pokud se chcete alespoň z části vyhnout onemocněním stromů, jako jsou například strupovitost, skvrnitost listů nebo padlí, měli byste zapřemýšlet o měďnatém postřiku, který výskyt všech těchto chorob omezí. Aplikace tohoto postřiku se provádí po opadu listí, za sucha, kdy teplota neklesne pod 7°C.
Bílení stromů
Bílení kmenů slouží k ochraně kůry před výkyvy teplot. Používá se hlavně na ovocné stromy, které jsou náchylné k mrazovým trhlinám, do kterých se pak snadno dostane infekce. Nátěr seženete v zahradnictví a bílení se provádí za suchého počasí bez mrazíků.
Natírání stromů vápenným mlékem je už tradice.
Zdroje: blog.davey.com, zahradkarskaporadna.cz, zahradnickakucharka.cz