obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podzimní odrůdy hrušní odolné vůči jarním mrazíkům a strupovitosti

Hrušně jsou krásné stromy plodící lahodné ovoce. Pokud vyberete vhodné odrůdy, které budou prosperovat v daných klimatických podmínkách, pěstování bude snadné.

Přejete si úspěšné pěstování hrušní a bohatou úrodu? Vyberte si odrůdy, které nejsou náchylné ke strupovitosti a jejichž květy nepodléhají zkáze kvůli jarním mrazíkům. Pokud není uvedeno jinak, jsou níže popsané odrůdy vysoce odolné vůči strupovitosti i chladu.

Blanka

Plody této odrůdy jsou velmi velké, široce hruškovité, jejich dužnina je bílá, tuhá, v konzumní zralosti rozplývavá. Plodnost je brzká, střední až velká, pravidelná. Ovoce sklízíme koncem září, konzumně dozrává v listopadu, skladovat je lze do ledna.

Blanka Blanka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Denisa

Plod této odrůdy je velmi velký, hruškovitý až baňkovitý. Jeho dužnina je bílá, středně šťavnatá, středně tuhé konzistence. Chuť plodů je nasládlá, aromatická, dobrá. Strom roste středně bujně a vytváří rozložitou korunu. Plodnost je dobrá a pravidelná. Ovoce sklízíme v polovině září, konzumně dozrává koncem října, skladovat je lze do prosince.

Denisa Denisa Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Boscova lahvice

Legendární odrůda má plod velký, lahvicovitý, jeho dužnina je nažloutlá, velmi šťavnatá, v konzumní zralosti máslovitá. Chuť plodů ovoce je navinule sladká, aromatická, výborná. Do plodnosti nastupuje o něco později, je střední a pravidelná.Plody sklízíme koncem září, konzumní zralost nastává v říjnu, ovoce lze skladovat do listopadu. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je nízká, proti napadení strupovitostí střední. Je náročná na polohu a půdu. Jedna z nejkvalitnějších odrůd, která má plody vhodné pro přímý konzum. Můžeme ji ale vysazovat pouze v nejteplejších oblastech.

Boscova lahvice Boscova lahvice Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Elektra

Tato červenoplodá odrůda má plod střední až velký, hruškovitý až baňkovitý. Dužnina je bělavě žlutá, jemná, středně šťavnatá. Chuť plodů je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Plodnost má střední a pravidelnou. Ovoce sklízíme ve druhé polovině září, konzumní zralost má v říjnu, dá se skladovat do listopadu. Má atraktivní a kvalitní plody.

Elektra Elektra Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Harbo

Plod má tato hrušeň velký až velmi velký, baňatého, méně vyrovnaného tvaru. Dužnina je bílá, méně šťavnatá a má tuhou, pevnou konzistenci. Chuť je mírně nasládlá, dobrá. Strom roste středně bujně až bujně, korunu vytváří polovzpřímenou. Plodnost je dobrá, plodí na krátkém obrostu. Sklizňová zralost začíná od poloviny září, konzumně dozrává v listopadu a hrušky můžeme skladovat do ledna. Afinita s podnožemi vhodnými pro hrušně je velmi dobrá. Největší uplatnění najde v teplejších oblastech na půdách dobře zásobených živinami a vláhou.

Harbo Harbo Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Karina

Tato červenoplodá odrůda hrušně má velké, protáhle kuželovité plody. Jejich dužnina je bíložlutá, jemná, máslovité konzistence, velmi šťavnatá. Chuť mají sladkou až sladce navinulou, aromatickou, výbornou. Plodnost je brzká, střední a pravidelná. Ovoce sklízíme v polovině září, konzumně dozrává v říjnu, skladovat je lze do listopadu. Odrůda má vzhledné plody vhodné především pro přímý konzum.

Karina Karina Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Konference

Plod má tato hrušeň střední, dlouze lahvicovitý se žlutobílou, jemnou, rozplývavou, šťavnatou dužninou. Chuť plodů je sladce navinulá, aromatická, dobrá. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Ovoce sklízíme v polovině září, konzumní zralost nastává v říjnu, skladovat je lze do listopadu. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je vysoká, proti napadení strupovitostí je rovněž vysoká. Má plody všestranně použitelné jak pro přímý konzum, tak i pro konzervárenské zpracování. Odrůdu můžeme vysazovat ve všech oblastech vhodných pro hrušně.

Konference Konference Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Morava

Plod této odrůdy je velký, široce lahvicovitý s bílou, jemnou, rozplývavou, šťavnatou dužninou sladké, aromatické, dobré chuti. Plodnost je střední, pravidelná. Hrušky sklízíme v polovině září, konzumně dozrávají v říjnu a můžeme je skladovat do listopadu. Vzhledné, kvalitní plody jsou vhodné pro přímý konzum, konzervárenské zpracování i transport.

Morava Morava Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky