obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podzimní odrůdy jabloní odolné vůči mrazu i chorobám

Podzimní jablka lze rovnou konzumovat i uskladnit, proto jsou podzimní odrůdy jabloní velmi oblíbené a na zahradě by neměly chybět. Jaké odrůdy vybrat, aby přinesly co největší užitek a nejméně starostí?

Akane

Odrůda má plod malý až střední, kulovitý až kulovitě protáhlý. Dužnina je bílá, jemná, šťavnatá, navinule sladké, slabě aromatické, dobré chuti. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Plody sklízíme koncem srpna, konzumně dozrávají v září, skladovat je můžeme až do října.

 • Odolnost proti mrazu je vysoká, proti napadení strupovitostí rovněž vysoká, ovšem proti napadení padlím jabloňovým je menší. Pro pravidelnou plodnost je nutná probírka plodů a pravidelný řez plodonosného obrostu.
 • Nenáročná odrůda s kvalitními plody, vhodnými pro přímý konzum. Nejlepších výsledků dosahuje ve středních polohách.

Akane Akane Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dolores

Tato odrůda má středně velké, kulovité plody. Jejich dužnina je světle žlutá a má navinule sladkou aromatickou, velmi dobrou chuť. Odrůda plodí hojně a brzy po výsadbě, ne však příliš pravidelně. Úrodu sklízíme na začátku září, konzumně dozrává začátkem října a skladovat ji můžeme do ledna.

 • Je rezistentní proti strupovitosti, padlím trpí středně silně.
 • Je vhodná do všech oblastí pro pěstování jabloní bez nároků na chemickou ochranu.

Dolores Dolores Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Dulcit

Jeho plody jsou velké, kulovitě kuželovité. Má sladce navinulou, slabě aromatickou, dobrou chuť. Plodí brzy, hodně a středně pravidelně. Odolnost proti strupovitosti je střední a proti napadení padlím jabloňovým je střední až vyšší. Plody sklízíme začátkem září, jablka je možné konzumovat zhruba od listopadu, skladovat je můžeme do ledna.

 • Je vhodná do všech oblastí pro pěstování jabloní, lepších výsledků však dosahuje při chemickém ošetření.

Dulcit Dulcit Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lipno

Odrůda má plody střední až velké, ploše kulovité, se slabým žebrováním. Dužnina je krémové barvy, měkké konzistence, více šťavnatá, se sladce navinulou chutí. Plodnost má brzkou, velkou a pravidelnou. Sklizňová zralost začíná koncem září, konzumně dozrává v listopadu, jablka můžeme skladovat až do března. Odrůda je v ČR právně chráněná.

 • Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí a má vysokou odolnost proti napadení padlím.
 • Můžeme ji vysazovat ve všech oblastech.

Dulcit Lipno Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Prima

Plody má střední až velké, kulovité až široce kulovité, mírně žebernaté. Chuť mají sladce navinulou, slabě aromatickou, dobrou. Plodnost je brzká, velmi velká, s probírkou je pravidelnější. Jablka sklízíme v polovině září, konzumně dozrávají v říjnu, skladovat je lze do listopadu.

 • Je rezistentní proti strupovitosti a proti napadení padlím jabloňovým má střední odolnost. Lze ji pěstovat bez chemické ochrany.
 • Chutnější plody dává v teplejších polohách.

Prima Prima Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vysočina

tato odrůda má plod středně velký až velký, ploše kulovitý. Dužninu má bílou, středně pevnou, křehkou, hodně šťavnatou a navinulou sladkou, dobrou chuť. Plodnost je brzká, střední a pravidelná. Sklizňová zralost je ve druhé polovině září, konzumně dozrává od října a jablka můžeme skladovat do listopadu.

 • Odrůda je rezistentní proti napadení strupovitostí, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je velmi dobrá.
 • Vysočina je vhodná pro pěstování ve všech oblastech.

Prima Prima Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Wealthy Double Red

Tato odrůda byla získána v USA jako barevná mutace odrůdy Wealthy. Plody jsou středně velké, kulovité až ploše kulovité. Chuť mají sladce navinulou, dobrou. Plodí brzy a hojně, většinou střídavě. Úrodu sklízíme ve druhé polovině září, konzumně dozrává v říjnu, skladovat ji lze do konce prosince.

 • Odolnost proti napadení strupovitostí je střední až vysoká a proti napadení padlím jabloňovým je vysoká. Je méně náročná na chemické ošetření.
 • Můžeme ji vysazovat ve všech i okrajových oblastech pro jabloně.

Wealthy Double Red Wealthy Double Red Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky