Na rozdíl třeba od okrasných cibulovin, které na podzim již dávno spí s listy zataženými do cibulky a peřina z listí jim proto prospívá, skalničkám může velmi uškodit. Na zimu sice ty choulostivější potřebují ochranu, ale zcela jiného druhu.

Proč listí ze stromů skalničkám škodí?

Uškodit může především křehkým stálezeleným skalničkám. Pod vrstvou tlejícího listí k nim neproniká světlo a rostliny předčasně ukončí vegetaci. Navíc jsou pod příkrovem zavlhlé hmoty ideální podmínky pro rozvoj houbových chorob a škůdců, rostliny mohou jednoduše uhnít.

  • Proto je třeba listí ze skalky důsledně odstraňovat, buď opatrně shrabovat malými hrabičkami, nebo ročně sbírat. A to od začátku opadu listů až do konce podzimu.
  • Ani později listí není ve skalce vhodné nepoužívat jako zimní kryt. Přijde-li v zimě obleva, opět hrozí nebezpečí, že pod vrstvou listí začne skalnička hnít.

Pokud však nemáte možnost odstraňovat listy průběžně, můžete proti nim citlivé rostliny předem zabezpečit. Přikryjte je proutěným, drátěným či bambusovým košíkem, který je vzdušný a propouští dostatek světla.

Štěrk a sklo proti vlhkosti

Hrozí-li holomrazy, je pro ochranu skalniček ideální chvojí, které chrání, ale nedusí a nepoutá v době vlhkost. Větévky smrku či jiného neopadavého jehličnanu mezi rostliny buď šikmo zapíchejte, nebo položte v jedné vrstvě.

Některé druhy, například lewisie, je třeba důsledně chránit nejen před listím, ale i před sněhem po celou zimu. Osvědčené jsou tabulky skla podložené kameny.

I řadu dalších suchomilných skalniček v zimě neohrožuje ani tolik mráz, jako chlad v kombinaci s vlhkem. Zvláště citlivé jsou druhy se stříbřitými a chlupatými listy. Kromě tabulek skla pomáhá také podložení spodní částí rostliny štěrkem, který bude chránit stonek rostliny a spodní listy od kontaktu s příliš vlhkou půdou. 3 cm silná vrstva bude odvádět přebytečnou vlhkost od rostliny.