Levandule patří mezi poměrně rychle rostoucí a rozpínavé keře. Proto není divu, že většina pěstitelů má tendenci ji při podzimním úklidu zahrady radikálně ostříhat. Ale to je chyba! Levandule není zase tak odolná, jak na první pohled působí. Neodborný (a příliš krutý) zásah ji může způsobit velké rány, které nebudou mít čas se přes podzim pořádně zahojit. A když se pak do nich dostane voda a infekce, je osud vaší levandule zpečetěn.

Ve videu z YouTube na kanálu Zahrada, zjistíte, jak a kdy stříhat levanduli:

Zdroj: Youtube

Odložte to na jaro

Zkušení pěstitelé levandule proto podzimní sestřih příliš nedoporučují. Daleko lepší je úpravu odložit na jaro, kdy se případné rány hojí mnohem lépe a rostlinka má čas se z nich pořádně vzpamatovat. Ideálním obdobím pro střihání je přelom března a dubna, kdy rostlinka začíná rašit, ale pupeny jsou viditelné a otevřené.

Poslední šance

Dalším vhodným termínem pro úpravu levandulového keře je kupodivu konec léta. Zhruba začátkem srpna rostlinka odkvétá a je přístupná případným korekcím. Nejdříve je nejvhodnější ostříhat všechny květy na začátcích stonků a potom celou rostlinku jemně dostříhat. Pozor: Pokud nechcete levanduli ublížit, nikdy ji nestřihejte do dřeva! Riskujete, že vám příště už neobrazí!

S rozumem a citlivě

Levandule vyžaduje jemnou péči a její správné načasování. Pokud (byť ze strachu) byste jí nestříhali, nebude vám prospívat. Ale u příliš razantního sestřihu zase riskujete, že keřík nebude příští sezónu tolik kvést. Tak co je vlastně správně? Ideální je se o rostlinku starat průběžně – odstraňovat z ní odumřelé výhonky a omlazovat decentním sestřihem.

Levanduli zkracujte tak, že musí být vidět její zelené výhony na větvičkách. Malé rozvětvené keříky zastřihávejte maximálně na výšku 5 – 8 centimetrů. Ale opět platí, že na zbývajících částech musí být dostatek aktivních pupenů.

Související články

Zdroje: www.zahradkarem.cz,www.ceskestavby.cz