Pěstujete na zahradě maliny? Pokud si chcete zajistit bohatou úrodu i v příští sezóně, dopřejte keříkům podzimní řez. Proč je tento krok tak důležitý a jak ho přesně provést?
Jak na podzimní řez stále plodících malin? Podívejte na toto YouTube video na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:
Maliníky
Maliníky jsou velmi oblíbené mezi pěstiteli a jejich šťavnaté plody s výraznou chutí milují nejen děti, ale i dospělí. Zpravidla si zralých malin můžete dle konkrétní odrůdy užívat od začátku prázdnin až do pozdního léta. Pokud se však z keříku postupně stane malá houštinka, neváhejte se o něj v pravý čas řádně postarat. Proč chytří zahradníci vždy na podzim prořezávají maliny?
Stimulace růstu nových výhonů
Odstraněním starých a poškozených částí rostliny podpoříte růst nových, zdravých výhonů, které ponesou chutné plody příští rok.
Prevence chorob a škůdců
Podzimní řez je také velice účinným prostředkem, před možným napadením škůdci a nežádoucími patogeny.
Lepší provzdušnění
Řezem zajistíte také lepší přístup vzduchu nejen k jednotlivým částem maliníku nad zeminou, ale i ke kořenům. Díky tomu také účinně předejdete nepříjemným houbovým onemocněním.
Vyšší výnosy a kvalitnější plody
Pokud maliník správně a ve vhodnou dobu prořežete, rostlina bude moci soustředit svou sílu do nových výhonů a posléze zdravých a kvalitních plodů.
Kdy provést podzimní řez
Podzimní dvouleté odrůdy zkraťte v srpnu, jednoleté rostliny během října nebo listopadu, a to vždy po poslední sklizni. Zcela určitě se však vyhněte mrazivým dnům.
Jak na řez krok za krokem
Odstraňte všechny výhony, které nesly plody v letošním roce, většinou po odplození odumírají. Poznáte je podle dřevnatého vzhledu. Z nových, letošních výhonů ponechte jen ty nejsilnější a nejzdravější, ostatní odstraňte. Zbylé výhony zkraťte o třetinu až polovinu. Podpoříte tak jejich rozvětvení a podpoříte vyšší výnosnost. Odstraňte také všechny poškozené či nemocné části keře.
Co nikdy nedělat malinám na podzim
Na podzim byste měli malinám věnovat zvláštní péči a vyhnout se několika chybám. Nikdy byste neměli zanedbat odstraňování odplozených a suchých výhonů, protože ty mohou být zdrojem chorob a škůdců. Zároveň byste se měli vyvarovat hnojení dusíkatými hnojivy, která by podporovala růst nových výhonů na úkor přípravy rostliny na zimu. Nepřesazujte maliny na podzim, pokud nemáte jistotu, že se rostlina stihne ujmout před mrazem. Rovněž byste neměli nechat půdu kolem malin zcela vyschnout – přiměřená závlaha je důležitá i v tomto období, aby rostlina přečkala zimu v dobré kondici.
Pár tipů na závěr
Používejte vždy dostatečně ostré a čisté dezinfikované nástroje, abyste zamezili případnému přenosu chorob. Po řezu přihnojte maliny kompostem nebo speciálním hnojivem pro ovocné keře. Kolem keřů rozprostřete mulč, v kořenech se bude zadržovat lépe potřebná vlhkost a bude lépe chráněn kořenový systém před mrazy.
Zdroje: www.extension.umn.edu, www.nasezahrada.com, www.nkz.cz