"Je ideální čas na výsadbu trvalek spolu s cibulovinami,“ radí zahradnice Lenka Smolová z květinové farmy Loukykvět. Zeptali jsem se jí, jak lze právě na podzim zahradu proměnit.
Proč doporučujete květiny sázet i mezi zeleninu?
Myšlenka jedlých zahrad je stále populárnější a do popředí zájmu pěstitelů se dostávají další a další druhy a kultivary zeleniny. I takové záhony je vskutku možné doplnit květinami, vždyť přece jíme i očima a zpříjemnit si práci na zeleninovém záhonku pohledem na krásné květy je také osvěžující.
Zaměříme-li se tedy na jedlé květy z říše trvalek, nemůžeme vynechat třapatkovky známé pod svým odborným názvem Echinacea. Jejich léčivá síla se sice v maximální míře nachází v kořenech, ale nic nezkazíme ani použitím okvětních plátků v čerstvé i sušené formě. Pro léčebné využití se pěstuje základní druh třapatkovka nachová a úzkolistá, vybírat ale můžeme z mnoha barevných kultivarů, v jejichž paletě chybí snad jedině modrá barva.
Ta je naopak typickým zbarvením pro další trvalku, která ocení podmínky zavlažovaného a živinami dostatečně zásobeného záhonu, a tou je vytrvalá chrpa horská (Centaurea montana). Původem skutečně z hor, zabydlená v našich zahrádkách a vyšlechtěná i v barvách bílé a růžové. Znáte určitě i její příbuznou chrpu modrou, která se pěstuje jako letnička. To jí ale neubírá na atraktivitě, možná naopak. V případě smíšeného užitkového záhonu to právě může být i výhodou.
O zeleninový záhon se staráme v průběhu celého roku, vyséváme, sklízíme, zaplňujeme prázdná místa a k tomu se přesně letničky hodí. Není nutné se držet jen striktně trvalkových výsadeb, ale naopak můžete využít vlastností letniček a vhodně jimi doplňovat okrasné i užitkové záhony. Ať už se jedná o zmíněnou chrpu, dnes dostupnou dokonce v zajímavých barevných i plnokvětých formách, nebo léčivý měsíček, lichořeřišnici a třeba černuchu.
Právě u černuchy můžeme využít její zdánlivou nevýhodu, kterou je krátká doba kvetení a rychlý vývoj a dosévat ji na volná místa opakovaně. Pokvete vám v několika vlnách a dokáže tak dodat okrasným záhonům svěžest a pestrost i v době, kdy si trvalky dopřávají zaslouženou pauzu. Samozřejmě neocenitelné jsou její předpoklady pro floristické využití v čerstvém i sušeném stavu. Letničky vyséváme až zjara, i když otužilé druhy lze zasít již na podzim.
Tím se dostáváme k floristice, pěstování květin určených k řezu je hlavní náplní vaší práce. Mohou i takové záhony zdobit zahradu?
Než záhony květin k řezu sklidíte, mohou být i ony skvostem zahrady. Trvalkové záhony využívané floristy mají však samozřejmě svá specifika a nároky. Příklady smíšených trvalkových záhonů s druhy vhodnými pro floristiku můžete najít i v našem zahradnictví Loukykvět. Letos v létě jsme jich založili několik na různých stanovištích, abychom svým zákazníkům ukázali šíři celého pěstovaného sortimentu.
Při jejich kompozici jsme využili stejný princip, s jakým vytváříme i své kytice, zejména ty určené nevěstám. Vyznačují se pestrostí a bohatstvím druhů a tvarů. V jednom záhonu se tak potkávají květiny stejné barvy, ale v různých typech a tvarech květenství. V bílo-růžovém záhonu tak najdete bílé jirnice s řetězovkou, verbenou šípovitou, řebříčkem bertrámovým a plnokvětou řimbabou. Nesmí chybět něžné a voňavé floxy a vznešené ostrožky, pro jarní efekt doplněné srdcovkami a orlíčky. Léto zastupují růžové plnokvěté mydlice, zvonky, rdesna, japonské astry a sasanky. Tolik žádanou zeleň poskytuje také vytrvalé proso prutnaté, bezkolenec a americká horská máta.
Zelený základ je pro harmonický vzhled a kytic i záhonů opravdu důležitý. Jaké další rostliny byste doporučila?
Zeleň je kapitola sama pro sebe a má své využití nejen ve floristice, ale i ve veřejném prostoru nebo tam, kde není prostor a čas na pravidelnou údržbu a soustředěné vyštipování odkvetlých květů, a větší význam má dostatečná zelená hmota. Tady vám z říše trvalek dobře poslouží právě trávy, jako už zmíněná prosa, odolné třtiny nebo dochany.
Můžete také sáhnout po trvalkách s méně výraznými květy, zato s mohutnou listovou plochou. Příkladem takové rostliny je rdesno (Persicaria). Letos bylo Českým spolkem perenářů (občanským sdružením, které propaguje a popularizuje v zimě vytrvalé zahradní květiny – odborně zvané pereny, laicky trvalky) prohlášeno za trvalku sezony.
A není se čemu divit. Zástupci tohoto rodu jsou většinou velmi odolné rostliny, které netrpí chorobami ani škůdci a v případě druhu P. amplexicaulis dokonce tolerují i občasné výkyvy ve stanovištních podmínkách. Poradí si tedy jak s občasným letním přísuškem, tak se zamokřenou půdou. Jejich květy sice nejsou ve srovnání s velkými listy tak nápadné, zato vynikají množstvím a délkou kvetení, stávají se tak i zajímavým zdrojem nektaru pro včely a jiný hmyz.
Skutečným obrem ze skupiny trvalek je však okecek (Macleaya). Zaujme na první pohled svými velkými vykrajovanými listy, jaké byste jinak spíše hledali u keřů a stromů. Jejich zbarvení je lehce šedozelené a spolu s jemným obláčkovitým květenstvím vytvoří v zahradě dojem kouřové clony. Dokáže hravě dorůst do výšky dvou metrů a je tak nepřehlédnutelnou solitérou. Jeho limitem jsou jen první mrazíky, které nadzemní část rostliny připraví o její atraktivitu, na jaře však listy znovu vyrazí v plné síle a rostlina brzy dosáhne svých původních rozměrů.
Květinová farma Loukykvět se zabývá pěstováním květin k řezu. Kromě kytic, workshopů, semen a cibulek nabízí také kvalitní sazenice okrasných trvalek. Více na loukykvet.cz.
Zdroj: časopis Receptář, loukykvet.cz