obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokojové begónie oslňují atraktivními listy

Škála tvarů, barev a nejrůznějších obrazců listů begónií je neuvěřitelně široká. Pokud se o ně budeme dobře starat, budou interiér zkrášlovat po mnoho let. Jaké mají nároky na pěstování?

I pokojové begonie kvetou, ale oproti balkonovým hybridům begonie hlíznaté (Begonia tuberhybrida) nebo známým ledovkám (Begonia semperflorens) jsou jejich světle růžové květy malé a zdaleka nepředčí okrasné působení listů. Dokonce se doporučuje květy odstraňovat, aby byl podpořen růst listů a optimální tvar celé rostliny. Většina nejatraktivnějších druhů pokojových begonií patří k rodu Begonie královská (Begonia rex) a k jejím křížencům.

Begonia rex se pěstuje v mnoha kultivarech Begonia rex se pěstuje v mnoha kultivarech Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 

Begónie můžeme snadno namnožit listovými řízky nebo celými listy; často pustí kořínky i list postavený jen ve sklenici s vodou.

 

Begonie pocházejí z tropických oblastí celého světa a jejich původ hodně napovídá i o jejich pěstitelských nárocích. Jistěže mezi jednotlivými druhy najdeme i rozdíly, některé vyžadují velmi striktní pěstitelské postupy, jiné druhy jsou tolerantnější. Obecně ale lze pěstitelské nároky begonií shrnout do následujícího manuálu:

  • Nároky na světlo jsou oproti naprosté většině ostatních pokojovek menší. V zimě je vhodný parapet světlého okna, v létě je však lepší rostliny přemístit z dosahu nejsilnějších slunečních paprsků. Naprosto nevhodná je jižní, jihovýchodní a jihozápadní expozice. Sluneční úpal umí listy doslova spálit.
  • Ideální teplota se pohybuje mezi 18–25 °C. Na chladnějším stanovišti mohou rostlině v zimě opadat listy.
  • Begonie zaléváme podle potřeby, ale vyvarujeme se jak přeschnutí, tak přemokření substrátu.
  • Hnojíme stejným hnojivem jako jiné listem okrasné pokojovky, a to nejlépe tekutou formou každých 14 dnů.
  • Pokud rostliny potřebují přesadit, načasujeme stěhování do větší nádoby na jaro. Substrát volíme kvalitní, takový, který udrží vodu, a vždy s příměsí rašeliny. Při manipulaci s rostlinou postupujeme velmi opatrně, begonie jsou totiž velmi křehké a snadno se polámou.

Listy begónií jsou velmi atraktivní a rozmanité Listy begónií jsou velmi atraktivní a rozmanité Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Begóniím svědčí rosení

Stejně jako jiné tropické rostliny (orchideje, kapradiny) vyžadují begonie vyšší vlhkost vzduchu, pravidelné mlžení rostlin je pro jejich pěkný vzhled a zdraví podmínkou. Používáme rozprašovač s jemnou mlhou a pokud možno měkkou nebo alespoň odstátou vodu. Tam, kde má voda vyšší hodnoty pH, můžeme na listech zpozorovat nevzhledné bělavé mapy, které způsobil vysrážený vápník. Mlžit můžeme i častěji než jednou denně, ale dáváme pozor, aby voda vyloženě netekla po listech – jemnou mlhou pouze zvlhčíme vzduch okolo rostliny. Pro podporu optimálních mikroklimatických podmínek umístíme na topení zvlhčovač vzduchu, ze kterého se může pozvolna odpařovat voda.

Krásné begonie nejsou nároční na světlo Krásné begonie nejsou nároční na světlo Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Choroby a škůdci

Zdravotní stav begonií bývá celkem dobrý, nejčastěji můžeme na rostlinách pozorovat zasychání špiček listů zapříčiněné příliš teplým a suchým stanovištěm.

Z houbových chorob se může objevit padlí, které vypadá jako moučnatý povlak listů. Nejčastějším důvodem je přílišné smáčení listů a přelití rostlin.

Ze škůdců se může objevit mšice a svilušky.

Akční letáky