Které pokojovky zvládnou špatné světelné podmínky?

Rostliny rozhodně potřebují k životu světlo, ale některé jen tak trošku, aby se neřeklo. Daří se jim dobře v rozptýleném světle či téměř příšeří.

Takovou absolutně nenáročnou rostlinou je všudypřítomná šplhavice, kterou také někdy chybně nazýváme potosem. Šplhavice je nezmar, který také opanoval většinu českých domácností. Jeho pěstování zvládne i dítě, a navíc se i výjimečně snadno množí.

Rostlina má často krásně panašované listy. Když ji přihnojíte, poroste nejen do dálky, ale i listy se významně zvětší. Pokud ji budete stříhat, může z ní být i krásný košatý keřík.

Podívejte se, jak pěstuje šplhavici autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu Radši knihu. Také jí to jde skvěle a ukáže vám jak na to.

Zdroj: Youtube

Nenáročné pokojovky, které vyžadují jen málo světla

Které rostliny nepotřebují přímé sluneční paprsky a báječně se jim daří i v místnostech skoupých na světlo. Jde především o pokojovky, které pochází z nižších pater pralesů a rostou v místech, kam nedopadá tolik světla. Tyto rostliny mohou být i sukulenty a jedním příkladem za všechny je například tchýnin jazyk.

Je to pokojovka školních chodeb, lobby bank a závodních jídelen. Přesto byste nad ní neměli ohrnovat nos. V jednoduchém moderním květináči nebo žardině bude zdobit a navíc jí existuje ohromné množství druhů.

Liší se nejen vzorem na listech, ale také výškou vzrůstu. Tchýniny jazyky jsou téměř nezničitelné. Nepotřebují mnoho vody, vydrží krásné nekonečně dlouho a málokdo ví, že se dají pěstovat také hydroponicky čili jen ve vodě, případně zasypané v keramzitu. Je to květina minimalistická a moderní, hodí se jednoduše kamkoli.

Nesmí chybět ani zelenec, který si vede dobře ve špatných světelných podmínkách, je krásně bujný a košatý a také se velmi snadno množí, jelikož sám vytváří sazenice na koncích dlouhých květních stonků. Zelenec dokáže narůst do velkého trsu, který snadno proroste celým květináčem.

Jinou velmi moderní a krásnou na světlo nenáročnou pokojovkou je také zamiokulkas, respektive kulkas zamiolistý. Pevná vitální rostlina s krásně lesklými pevnými lístky je na českém trhu v podstatě novinkou. Rostlina pocházející z Keni se u nás pěstuje teprve dvacet let a také si rychle našla svoje místo v srdcích milovníků zeleně, i když ji zdobí jen listy.

Pokojovky do míst se slabším světlem, které krásně kvetou

V žádném případě nelze zapomenout na bromélie. Právě ty jsou oněmi tropickými pokojovkami, které se v deštných pralesích krčí ve stínu okolních velikánů. Díky tomu snášejí jen málo světla a také málo vody.

Často rostou jako epifyty v úžlabí větví velkých stromů vysoko nad úrovní půdy. Nevadí jim proto ani malé květináče a obecně těžké podmínky. Bromélie na rozdíl od tchýniných jazyků a šplhavice nebo zelence nádherně kvetou barevnými exotickými květenstvími.

Bohužel vykvetení často znamená také zánik rostliny, nicméně ta často v mezičase podroste novými sazenicemi, které již mají své kořínky a snadno je zasadíte a začnete znova a s několika rostlinami.

Světlo není na prvním místě ani u toulcovek. Ty jsou však o něco náročnější na zálivku a neodpustí vám, že jste na ně zapomněli tak snadno jako jiné zmíněné pokojovky. Na druhou stranu svěšením listů dají dobře najevo, co se děje. Když se bude toulcovce dařit, potěší vás také krásnými bílými květy.

Tmavé kouty prozáří krásnými listy tyto pokojovky

Poslední dvě, které zvládají výborně i horší světelné podmínky, jsou rostliny, které vás upoutají svými lístky. Jednou z nich je drobná fitónie, která má krásně zelené lístky s výrazným žilkováním. To může být bílé, žluté, ale také červené.

Fitónie prospívají v rozptýleném světle a mají rády vyšší vzdušnou vlhkost. V našich podmínkách obrůstají v bohaté trsy, ale ve své domovině šplhají a natahují se do všech stran.

Druhou listem nesmírně zajímavou rostlinou je kalatea. Pěstuje se hned několik druhů a všechny mají zvláštní nápadné listy. Mezi ty nejúžasnější patří například Calathea lancifolia nebo Calathea makoyana či Calathea musaica a jejich mnohé varianty.

Související články

Zdroje: leedyinteriors.com, veselebydleni.cz