Zasychající konce listů lopatkovce.
Zdroj: Tatyana Radevich / Shutterstock.com

Proč černají listy a pokojovky chřadnou: Příčina může viditelná na první pohled

Pokojové rostliny bychom měli pravidelně důkladně prohlížet. Ve chvíli, kdy začneme zachraňovat chřadnoucí rostlinu už totiž může být napadení fatální. K velmi zákeřným škůdcům patří puklice a červci, které často následují houbové choroby - černě.

Houbová čerň na listech

Na medovici vylučované uvedenými škůdci se mohou (hlavně ve vlhčím prostředí) objevit houbové choroby – tzv. černě. Jednak nepůsobí příliš esteticky, ale hlavně, pokryjí–li větší plochu listů, omezí fotosyntézu a na napadených částech se mohou rozvíjet i hniloby, které se postupně dostávají i do zdravých částí rostlin. Základem boje proti černi je likvidace škůdců produkujících medovici a důkladné omytí napadených listů.

Bílá vatička na stoncích

Červci jsou odolní škůdci usazení většinou po několika v úžlabí listů, stonků a na kořenech. Některé druhy vypadají jako bílá vatička. To je však pouze obal, který je chrání a  teprve uvnitř této vatičky je ukryt několik milimetrů dlouhý, oválný, bělavý až tmavě rudě zbarvený živočich. 

Opuncie napadená červci. Opuncie napadená červci. Zdroj: AlessandraRC / Shutterstock.com

Podobně jako puklice i červci vysávají rostlinné šťávy a také produkují medovici. Červci na rozdíl od puklic nezůstávají trvale přisáti na jednom místě, volně se pohybují po celé rostlině a často přelézají i na sousední rostliny.

Miniaturní pokličky

Červci pokojoví zvaní puklice jsou tvorové asi 3 mm velcí, hnědé barvy a připomínají „pokličky“. Bývají přisáté na větvích i listech, kde vysávají rostlinné šťávy a vylučují lep – tzv. medovici.

Stonek citrusu napadený puklicemi. Stonek citrusu napadený puklicemi. Zdroj: Tomasash / Shutterstock.com

Dospělé puklice jsou většinou celý život přisáté na jednom místě, vysávají rostlinu a pod svůj „krunýř“ kladou vajíčka. Larvy se po vylíhnutí rozlezou po celé rostlině a najdou si vhodné místo, kde se natrvalo usadí. V případě přemnožení nebo z jiného vážného popudu jsou však i dospělci schopni pohybu na větší vzdálenost a mohou napadnout další rostliny v okolí.

Jak rostliny chránit?

  • Uvedené škůdce, pokud je včas odhalíme, můžeme zničit mechanicky otřením napadených částí rostlin.
  • Při přemnožení jsou účinnější chemické prostředky (do roztoku přidáme několik kapek smáčedla) a postřikem ošetříme i spodní stranu listů. Při velkém přemnožení se červci i puklice usazují i na kořenech a zamoří celý substrát. V takovém případě prolijeme chemickým postřikem i zeminu, případně kořeny i květináč důkladně omyjeme a rostlinu přesadíme do zcela nového substrátu.
  • Proti savým škůdcům lze použít i zdravotně zcela nezávadné postřiky na bázi olejů, které jim zalepí dýchací otvory. Na odolné škůdce typu puklic a červců je nutné je aplikovat opakovaně a dokonale ošetřit celou rostlinu.

Akční letáky