Bramboříky pocházejí z oblasti Středozemního moře, Malé Asie, Karpat i podhůří Alp. V zahradnictvích se nejvíce prodává kříženec bramboříku perského, Cyclamen persicum, jehož původní druh pochází z východního Středomoří. Přídomek persicum tedy není úplně přesný, protože tento brambořík původně rostl v římské provincii Syria a v Persii se nevyskytoval.

Pěstování bramboříků

Cyclamen persicum není mrazuvzdorný a pěstuje se jako pokojová rostlina. K jeho velkému rozšíření pomohla skutečnost, že kvete hlavně v zimě, kdy je nedostatek jiných kvetoucích rostlin. Brambořík ale může kvést během celého roku. Pěstování je poměrně jednoduché při zachování několika podmínek.

Pozor na plíseň

Brambořík netrpí nijak zvlášť škůdci ani chorobami, jen někdy ho mohou napadnout mšice. Pouze když při zalévání shora trvale navlhčíme vrchol hlízy či začátky listů a květů, může brambořík napadnout plíseň šedá. Nejvhodnější je tedy umístit kořenáč s rostlinou do misky a zalévat spodem.

Dlouhá doba květu a zasloužený odpočinek

Pro pěstování je vhodnější chladnější prostředí, kde teplota nepřesahuje 15 °C. Tam pak vydrží kvést i půl roku. Ale i přesto je vhodné rostlině dopřát odpočinek a proto v době, kdy se zpomaluje tvorba nových poupat, omezíme zálivku. Pak necháme brambořík úplně na suchu, a když listy zežloutnou, opatrně je odstraníme. Hlízu poté můžeme vyjmout z květináče, očistíme ji a necháme odpočívat na stinném místě. Po určité době se na hlíze začnou objevovat malé lupínky. Tehdy ji položíme zpět do květináče na vhodný substrát a opatrně začneme zalévat. Po několika týdnech, kdy se vytvoří dostatek listů, se začnou objevovat charakteristicky zašpičatělá poupata.

Odstraňování odkvetlých stonků

Z kulatých odkvetlých květů se začnou tvořit semena. Pokud nechceme množit brambořík semeny, stonky s odkvetlými květy odstraňujeme. Nikdy je ale nesmíme uštipovat, musíme je odtrhnout u hlízy, kde jsou ztenčené. Pokud by na hlíze zůstal zbytek stonku, s největší pravděpodobností jej napadne plíseň šedá, která se rozšíří i na další stonky. Proto takový zbytek odstraníme pinzetou. Stejně jako odkvetlé květy odstraňujeme i uvadající listy.

Aby kvetl i příští zimu

Koncem jara však brambořík přestaňte zalévat a dopřejte mu období klidu. Bez obav ho dejte i někam do tmy. Koncem léta ho znovu umístěte na světlo, začněte ho zalévat a on začne před Vánocemi kvést. Další jaro pak postup opakujte. Brambořík lze pěstovat velmi dlouho. Moje teta má doma bramboříky i patnáct let.