Bramboříky se probouzejí. Jak o ně pečovat, aby kvetly co nejdéle?
19. 10. 2018

Bramboříky se probouzejí. Jak o ně pečovat, aby kvetly co nejdéle?

Právě na podzim nasazují poupata a začínají kvést. Bramboříky jsou děti zimy. Ve své domovině - v jižních lesích, kde je chladno, avšak nemrzne - rozkvétají, když ostatní rostliny spí.

Pokojové bramboříky jsou okouzlující květiny. Jedinou nevýhodou je, že v přetopeném pokoji se jim nedaří a jejich krása uvadne zbytečně brzy. Pokud jim ale najdeme místo, kde se teplota pohybuje mezi 10–16 °C, mohou kvést neuvěřitelně dlouho. Kromě vhodné teploty potřebují bramboříky dostatek světla, ale rozptýleného – přímé sluneční paprsky jim nesvědčí. Prospívá jim i vyšší vzdušná vlhkost, jsou to původně lesní květiny.

Dokud nemrzne, bude se bramboříkům dařit na zahradě

Zálivka a hnojení podpoří kvetení

Bohatě nakvétající brambořík

Rostliny zaléváme zespodu měkkou vodou (ideální je dešťová), proud by se nikdy neměl dostat na hlízy, které by mohly uhnívat. Bramboříkům svědčí mírně vlhký substrát, který však může mezi jednotlivými zálivkami trochu proschnout. Pokud rostlině před zalitím mírně zavadají listy, neuškodí jí to tolik, jako přelévání. Každých čtrnáct dní až do odkvětu přidáme do zálivky tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.

Tvorbu nových poupat a květů podpoříme odstraňováním květů již odkvetlých. Měly by se i s celou stopkou vykroutit, stříhání vhodné není. Stejně tak odstraňujeme žluté listy.

Když brambořík odkvete

brambořík perský (Cyclamen persicum)

Brambořík, který po celé vánoční svátky i déle lahodil očím množstvím květů, začne nejpozději na sklonku zimy uvadat. Nastává čas k odpočinku, proto necháme hlízu bez obav zaschnout. Poté ji vyjmeme z nádoby a až do další sezony ji uchováváme na chladnějším, suchém místě. Ale i hlízy, které jsou ponechány v nádobě, obvykle opět vyraší a vykvetou, pokud bude substrát přes léto spíše suchý a nádoby umístěny na stinném místě.

Nejlepší dobou, kdy rostlinám dopřát nový výživný hlinitý substrát, je polovina léta. Ještě odpočívající hlízu přesadíme do nové nádoby, která by ale neměla být větší než ta původní (v příliš prostorném květináči bramboříky méně kvetou), a do poloviny ji zahrneme substrátem. Ideální je směs listové zeminy, humusu, rašeliny a písku v poměru 3:1:1:1. V druhé polovině léta začne hlíza rašit.

Foto: Autorka a Shutterstock

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS