Dracénu "Lucky bamboo" lze pěstovat ve váze i v květináči
9. 1. 2015

Dracénu "Lucky bamboo" lze pěstovat ve váze i v květináči

Šťastný bambus – tak se přezdívá zajímavému druhu dracény s krouceným stonkem, jejíž výhonky se prodávají ve svazcích v miskách s vodou. Překvapivě dobře však roste i v květináči, v běžném substrátu.

Lucky Bamboo, kultivar dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana) je velmi dekorativní rostlina s kroucenými stonky a svěže zelenými lístky - výhonky. Ve váze je velmi dekorativní, ať již samotná, nebo ve svazku, ve kterém jsou výhonky často prodávány. Můžete ji ale pěstovat stejně jako běžné pokojové rostliny.

dračinec pruhovaný (Dracaena sanderiana)

Z hydroponie do substrátu

Lucky bamboo známe především jako rostlinu pěstovanou hydroponicky. Avšak prokázalo se, že rostliny rostou i v substrátu (pozn. autora: provedl jsem test, kdy jsem skupinu hydroponicky pěstěných exemplářů po třech měsících přesadil do květináčů – rostly rychleji a zlepšila se jim celková kondice).

  • Před přesazením do substrátu přestříhneme pásky, jež drží rostliny pohromadě, dáme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Kořeny nezakracujeme.
  • Slabé nebo hynoucí kusy vyřadíme, většinou se je již nepodaří zachránit.
  • K zasazení potřebujeme běžný substrát pro pokojové rostliny.
  • Sázíme po pěti až šesti kusech do větších květináčů, jinak si rostliny navzájem konkurují, vyčerpávají živiny a nerostou.
  • Po dvou týdnech poprvé rostliny přihnojíme tekutým hnojivem, jejich zdravotní stav se tím znatelně zlepší.  

lucky bamboo

Jak šťastný bambus množit?

Množení Lucky Bamboo je vhodné již pro mírně pokročilé pěstitele. Pokud na jednotlivých exemplářích vyrazila nová očka, můžeme je rozmnožit: rostliny rozdělíme zhruba dva centimetry nad místem, kde očko roste z kmínku. Množení má však jeden háček: po rozdělení musíme vzniklou ránu zacelit horkým voskem, jinak kmínek začne zasychat a nová rostlinka uhyne.

Autor Martin Zoun.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

sazeni lucky bamboo

(VWPsQNu77soo-Z4Vj7aPZYTw), 5. 7. 2016, 15:02

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli můžu sázet jeden lucky bambus nahoře zkroucený samotný do květináču, doma ho mám vo váze dva měsíce.

dračinec-štastný bambus

(5bmMHYZ14gnjEKj6jXmedd9c-omMFYqT), 18. 3. 2014, 14:52

Chtěla bych se zeptat jak vysoko vyroste a jak často jí mám zalívat když se jí přesadila do kětináče a jestli se muže nějak zastřihnout.děkuji za odpověd

Lucky bamboo

(VWPsQNuBWgnjEK4Vj7aPZYTw), 5. 7. 2013, 18:39

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na to jak často se má zalévat bamboo a kolik potřebuje světla (sluníčka). Dostala jsem bamboo v malém květináči a nyní jsme ho přesadily do většího květináče se substrátem pro pokojové rostliny. Nejsem si jistá zda mu svědčí hodně vody a světlo.Jak často mám tedy teď bamboo zalévat,dopřát mu světlo, popřípadě rosit a hnojit?
Děkuji za odpověď

Lucky bamboo-moc velký

(Adéla), 15. 2. 2013, 11:56

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Mám doma jednu rostlinku lucky bamboo, nahoře zakroucená. Skoro tři roky jí mám ve váze s vodou a roste jako zběsilá (tedy ne kmínek, ale listy.) Dají se listy nějak zastřihnout, abych rostlinku trochu zredukovala? NEbo co s ní jiného? Je už tak vysoká, že zvrhává vázu, musela jsem ji připevnit. Díky za odpověď.

RE: Lucky bamboo-moc velký

(Lída), 16. 2. 2013, 09:51

Dobrý den, myslím že je můžete zkrátit od spodu podle potřeby:)

Usychající bambus.

(VWPsQNuJVvdjcp4uM7OOV.56JTSy8d9d97P~QkR6Kvm.h74Vl), 14. 11. 2012, 22:57

Prosím o radu jak zachránit usychající bambus (dracénu). V dubnu jsem dostala svazek kmínků v misce s vodou k narozeninám. Pět měsíců byl v pohodě, pak začaly postupně žloutnout lístky a nakonec celý kmínek. Takhle mi odešlo již šest kmínků a u několika ostatních žloutnou lístky. Nevím co dělám špatně. Prosím poraďte.

RE: Usychající bambus.

(Mariánka), 15. 11. 2012, 11:16

Chtělo by to hnojivo, po půl roce už scházejí minerály, které si z vody ani slunce neveme. Takže buď hnojivo do vody, nebo přesadit do substrátu.

tady máš návod na pěstování...čau

velmi hezká rostlina

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS