Eschynantus čili rděnka, krásně kvetoucí pokojová rostlina
15. 1. 2012

Eschynantus čili rděnka, krásně kvetoucí pokojová rostlina

Patří mezi méně známé druhy a péče o ní je o trochu náročnější, nežli o běžné pokojové rostliny. Zato se však odmění krásnými zářivě červenými trubkovitými květy. Poléhavé rostliny působí nádherně v závěsných nádobách.

Libuše Přehnalová z Brno zaslala foto květiny, jejíž zakořeněný odsadek obdržela od své přítelkyně Elišky. „Prosím o určení pokojové květiny a radu, jak ji pěstovat. Během tří měsíců se rostlina, kterou jsem pojmenovala po dárkyni Eliška, takhle rozrostla a již minimálně měsíc kvete těmito zvláštními květy“ uvádí čtenářka.

„Rostlina, kterou jste dostala, se česky jmenuje eschynantus nebo také rděnka Hildebrandtova, latinsky Aeschynanthus hildebrandtii. V domácnostech se pěstují i další příbuzné pokojovky, z nichž některé rostou vzpřímeně a jiné zase poléhavě. Všechny ale tvoří krásné, oranžově červené, trubkovité květy“ odpovídá zahradník Vlastimil Šindelář.

Krásná, ale na pěstování náročná

Domovem této rostliny je tropická Asie – roste především na Borneu a Jávě. Je to krásná, ale na pěstování trochu náročná rostlina.

  • Vzhledem ke svému původu vyžaduje celoročně poměrně vysokou teplotu, kolem 22 °C, a hlavně vysokou vzdušnou vlhkost.
  • Rostlině prospívá časté mlžení měkkou vodou.
  • Ideální na pěstování jsou závěsné nádoby, zvláště pro převisle rostoucí rostliny.
  • Eschynantus vyžaduje také vzdušný a propustný substrát.
  • Při vegetativním pěstování rostlinu pravidelně přihnojujeme slabým roztokem plného hnojiva.

rděnka Hildebrandtova (Aeschynanthus hildebrandtii)

Eschynantus není náchylný k napadení škůdci, jen zřídka při letnění se na něm mohou objevit mšice. Při špatném zalévání se mohou objevit skvrny na listech.

Jak podpořit eschynantus ke květu?

Pokud chceme, aby rostlina krásně rozkvetla, je vhodné hnojení přerušit a omezit i zálivku. Jakmile pak nasadí poupata, opět ji začneme přihnojovat. S rostlinou, která nasadila poupata, již nesmíme hýbat a ani teplota by neměla kolísat.

Aby eschynantus kvetl, potřebuje i dostatek světla, ovšem přímé sluneční záření mu nesvědčí. Pokud dodržíme uvedené zásady, rostlina bude pravidelně a dlouho kvést.

Snadné množení


„Protože české jméno této rostliny není zrovna melodické, určitě nebude vadit, když té své budete dál říkat Eliška. Pokud se květina dostatečně rozroste, můžete z ní odštípnout vrcholky a těmi zase podarovat své známé. Když je zapíchnou do dostatečně teplého a vlhkého substrátu, řízky zakoření poměrně snadno. Jen bych doporučil obdarovaným prozradit jméno rostliny – mohli by ji třeba pojmenovat po vás“ dodává zahradník.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Rděnka

(VWPsQNuEW8EmaYTuVVSsQNu), 13. 7. 2018, 16:36

Tak nám roste a kvete jako divá! Dostala jsem jednu "větvičku" od kamarádky, že se jí ulomila a ať zkusím, jestli poroste. Dala jsem ji do vody a jelikož to bylo v zimě, nechtěla jsem ji přenášet domů, zůstala polozapomenutá v práci. Jen jsem občas dolila vodu, byla v keramickém hrnku, takže jsem ani neviděla, co se děje uvnitř. A na jaře, při přesazování jiných kytek, už měla nasazené pupeny na květ, kořeny rozrostlé tak, že nešly z hrnku vytáhnout a od té doby roste a kvete už několik let, spouta lidí si ji od nás vzala a jsou nadšení. Kdybychom ji nestříhali, tak má snad 5 metrů dlouhé šlahouny a kvete od května do října, květů bývá i sto. Bohužel nemám žádný obrázek, ale je to opravdová kráska. Máme ji na okně na jižní straně a zaléváme obvykle jednou za týden, občas s běžným hnojivem.

Eschynantus

(VWPsQNuzWgxkQNs6JyvjFo), 24. 4. 2014, 11:53

Dobrý den,
mám doma tuto květitu, která mi několik let krásně prospívala. Rušily jsme však stolek na kterém byla umístěna a od té doby uvadala. Nyní zbyly už jen suché výhonky a kořeny. Proto jsem se chtěla zeptat jestli se dá tato rostlinka ještě zachránit

RE: Eschynantus

(o8AkQMQxWnxxVbenVvbjcL), 4. 9. 2015, 16:22

zdeavím všechny. chtěla bych se zeptat, kde by se nechala sehnat tato rostlinka /rděnka-eschynantus hildebrante/ nebo zda nemá někdo řízek na prodej. děkuji

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS