Libuše Přehnalová z Brno zaslala foto květiny, jejíž zakořeněný odsadek obdržela od své přítelkyně Elišky. „Prosím o určení pokojové květiny a radu, jak ji pěstovat. Během tří měsíců se rostlina, kterou jsem pojmenovala po dárkyni Eliška, takhle rozrostla a již minimálně měsíc kvete těmito zvláštními květy“ uvádí čtenářka.

„Rostlina, kterou jste dostala, se česky jmenuje eschynantus nebo také rděnka Hildebrandtova, latinsky Aeschynanthus hildebrandtii. V domácnostech se pěstují i další příbuzné pokojovky, z nichž některé rostou vzpřímeně a jiné zase poléhavě. Všechny ale tvoří krásné, oranžově červené, trubkovité květy“ odpovídá zahradník Vlastimil Šindelář.

Krásná, ale na pěstování náročná

Domovem této rostliny je tropická Asie – roste především na Borneu a Jávě. Je to krásná, ale na pěstování trochu náročná rostlina.

  • Vzhledem ke svému původu vyžaduje celoročně poměrně vysokou teplotu, kolem 22 °C, a hlavně vysokou vzdušnou vlhkost.
  • Rostlině prospívá časté mlžení měkkou vodou.
  • Ideální na pěstování jsou závěsné nádoby, zvláště pro převisle rostoucí rostliny.
  • Eschynantus vyžaduje také vzdušný a propustný substrát.
  • Při vegetativním pěstování rostlinu pravidelně přihnojujeme slabým roztokem plného hnojiva.

Eschynantus není náchylný k napadení škůdci, jen zřídka při letnění se na něm mohou objevit mšice. Při špatném zalévání se mohou objevit skvrny na listech.

Jak podpořit eschynantus ke květu?

Pokud chceme, aby rostlina krásně rozkvetla, je vhodné hnojení přerušit a omezit i zálivku. Jakmile pak nasadí poupata, opět ji začneme přihnojovat. S rostlinou, která nasadila poupata, již nesmíme hýbat a ani teplota by neměla kolísat.

Aby eschynantus kvetl, potřebuje i dostatek světla, ovšem přímé sluneční záření mu nesvědčí. Pokud dodržíme uvedené zásady, rostlina bude pravidelně a dlouho kvést.

Snadné množení


„Protože české jméno této rostliny není zrovna melodické, určitě nebude vadit, když té své budete dál říkat Eliška. Pokud se květina dostatečně rozroste, můžete z ní odštípnout vrcholky a těmi zase podarovat své známé. Když je zapíchnou do dostatečně teplého a vlhkého substrátu, řízky zakoření poměrně snadno. Jen bych doporučil obdarovaným prozradit jméno rostliny – mohli by ji třeba pojmenovat po vás“ dodává zahradník.