Jihoafrická sukulentní rostlina faukárie tygří (Faucaria tigrina) má dužnaté listy tak příhodně tvarované, že připomínají rozevřené čelisti. Jejich okraje lemují jako zoubky zahnuté trny. Přízvisko tlamička je trefné, i když spíš připomíná tlamu žraloka. Přízvisko tygří je u africké rostliny trefné méně – vzniklo však z latinského tigrina, tedy tygrovaná, skvrnitá, proužkovaná. Listy této nejčastěji pěstované faukárie jsou při bližším pohledu skutečně světle tečkované.

Pěstování faukárie

Faukárie miluje světlo a přímé slunce. Bude se jí dařit na parapetu jižně orientovaného okna a v létě na slunném zápraží nebo balkóně. Aby vykvetla, vyžaduje alespoň po tři hodiny denně lázeň ve slunečních paprscích.

Substrát musí být dokonale propustný – 2 díly by měl tvořit drobný štěrk nebo agroperlit, 1 díl hlinitý substrát. Faukárie je sotva 10 cm vysoká a vyhovuje jí spíše nižší nádoba. Přesazujeme ji teprve, když růžice listů zakryje povrch květináče. Přitom můžeme rostlinu namnožit dělením trsů. I oddělená dceřiná růžice bez kořene zakoření, pokud ji necháme den zaschnout a poté zasadíme do substrátu (podobně jako u netřesku). Jak ukazuje video, rostlinu můžeme pěstovat také ze semen. Vyžaduje to však trpělivost - prvních květů se dočkáme nejdříve za rok po výsevu. S malými semenáčky je třeba zacházet velmi opatrně.

Od jara do podzimu zaléváme tak, aby voda nestála v podmisce, ale aby byl substrát vláhou dostatečně zásobený. (jeho propustnost je pojistkou proti přemokření). Na jaře a počátkem léta, kdy roste, je nejlepší tlamičku zalévat každý večer, přímo na listy. Jednou za tři týdny do zálivky přimícháme hnojivo pro sukulenty.

Zdroj: Youtube

Letní a zimní spánek

V horkém létě nastává období „letního spánku“ kdy potřebuje zálivky o něco méně. V zimě zaléváme výrazně méně, pouze za slunných dní. Pokud je to možné, rostlinu postavíme na světlé místo s nižší teplotou (ideálně kolem 10 °C).