Fíkus je ideální pokojovka do teplých bytů i kanceláří
22. 11. 2018

Fíkus je ideální pokojovka do teplých bytů i kanceláří

Fíkus patří mezi nejvděčnější pokojovky. Dobře prospívá i na místech s vysokou teplotou a nedostatkem světla – nemusí tedy stát přímo u okna. Hodí se nejen do bytu, ale třeba i do kanceláře.

Nejčastěji se setkáme se třemi druhy fíkusů. Prvním z nich je fíkus pryžodárný (Ficus elastica), který má tmavě zelené, kožovité listy. V našich podmínkách dorůstá do výšky 50-200 cm, ve své domovině Indii až do několika desítek metrů. Název se odvíjí od mléčné šťávy, kterou stromek roní při poranění: dříve složila jako přírodní kaučuk. Ozdobné listy, které mohou být i panašované, má známý fíkus benjamín (Ficus benjamina). Jeho stromek lze dobře tvarovat, proto se s ním setkáváme i v podobě malé bonsaje vysoké okolo 50 cm. Třetím velmi rozšířeným druhem je fíkus lyrovitý (Ficus lyrata), který má výrazné listy ve tvaru lyry.

Fíkovník pryžodárný (Ficus elastica) má zajímavé listové pupeny

Střídmost fíkusům svědčí

Fíkusy nejsou náročné. Můžeme je umístit například i na pracovní stůl, který jeFíkus benjamínek (Ficus benjamina) se spleteným kmínkem dále od okna, protože snesou i méně světla. Díky silným kožovitým listům dobře snášejí teploty nad 15 °C, nevadí jim ani suchý a teplý vzduch, který je příznačný pro zateplené byty vytápěné na stálou teplotu.

Obzvlášť v zimních měsících je potřeba dát pozor na zálivku - pro fíkusy platí, že méně je někdy více. Rostliny nepřeléváme a nenecháváme stát kořeny ve vodě. Asi hodinu po zálivce vylijeme z misky pod květináčem vodu. Abychom měli zdravé rostliny, pravidelně je přihnojujeme jednou za 2-3 týdny kapalným hnojivem. Jestliže chceme mít silné kmeny, zvolíme hned na počátku pěstování hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Základem úspěchu je ale kvalitní substrát. Proto je vhodné rostliny hned po nákupu přesadit do zeminy určené pro pokojové květiny. Vyhneme se příliš propustné půdě, protože by špatně vázala vodu (to je častý problém rašelinových substrátů), nehodí se výsevní substrát ani jílovitá půda, které je až moc těžká a hrozilo by, že se ke kořenům nedostane kyslík.

Opadávají listy? Příčiná bývá v zálivce

Fíkusy občas prostříháme nebo zaštípneme, abychom udrželi požadovaný tvarfíkus lyrovitý (Ficus lyrata) koruny, což je důležité hlavně u bonsajových typů. Pokud jsou v dobrém zdravotním stavu a mají ideální pěstební podmínky, můžeme je i odlistit. Získáme tím nové, svěže zelené drobné listy.

Fíkusy zpravidla netrpí chorobami ani škůdci. Jestliže jim opadávají listy, znamená to, že jsme je špatně zalévali - buď příliš, nebo málo. Při nedostatečné zálivce (třeba v létě po odjezdu na dovolenou) stromky shodí listy, aby snížily odpařování, při přehnané zase mohou hynout kořeny, takže se pak znesnadní příjem živin a listy rovněž opadávají. Po takovém šoku musíme rostlinám dopřát co nejvíce světla, aby mohly začít rašit pupeny. Zda je větev již suchá, zjistíme tak, že z ní po řezu nevytéká mléko a snadno se láme. Odstřiháváme ji, dokud na řezu pod kůrou nezpozorujeme zelenou část.

Autor Markéta Černá.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS