Gardénie jasmínovitá (Gardenia augusta) pochází z jižní Číny. Pokud máme prostor, ve kterém je dostatek rozptýleného světla a zároveň teplota kolem 16 C°, můžeme se pustit do jejího pěstování. Nižší teplota v době nasazování poupat je jediný požadavek této okouzlující rostliny, který není snadné splnit v teplém bytě. Poslouží zimní zahrada, světlá chodba, někde i ložnice. V době květu nebo po odkvětu rostlina prospívá i na teplejším místě.

Květy jsou až 10 cm velké, podle odrůdy jednoduché, poloplné i plné, připomínající růže. Jejich sněhově bílá barva postupně přechází v krémovou. Krásně vynikají na pozadí tmavozelených, lesklých listů. Rostlina má podobu keříku a může časem dorůst až do velikosti 1,8 metru, ovšem až za mnoho let – přirůstá nejvýše 15 cm za rok. Košatý a kompaktní tvar podpoří lehké zastřižení v zimním období.

Pěstování gardénie

Pokud má gardénie kvést, vyžaduje na počátku jara, v době nasazování a nalévání poupat, teplotu okolo 16 °C. Když začne nakvétat, můžeme jí opatrně přemístit na teplejší místo. Květy vydrží déle krásné, pokud rostlině poskytneme vyšší vzdušnou vlhkost. Ideální jsou odpařovače v její blízkosti, velmi účinná i pohledná je mlhovací fontánka. Naopak rosení v době kvetení vhodné není, leda bychom se květům dokázali vyhnout.

Od jara do podzimu vyžaduje rostlina dostatek světla, ale rozptýleného. Můžeme ji i letnit ve světlém stínu, na závětrném a chráněném místě. V zimě jí naopak trocha přímého slunce prospěje.

V sezóně substrát udržujeme stále mírně vlhký. Jednou za dva týdny do zálivky přimícháme hnojivo pro kyselomilné rostliny nebo pro citrusy. Zaléváme měkkou, nejlépe dešťovou vodou. V zimě zálivku snížíme. Vápník by neměl obsahovat ani substrát - vhodná je směs pro kyselomilné rostliny.

Gardénii můžeme množit vrcholovými řízky, odebranými nejlépe na jaře nebo v létě.