Hvězdník: atraktivní kvetoucí pokojovku vypěstujete z cibule
23. 1. 2017

Hvězdník: atraktivní kvetoucí pokojovku vypěstujete z cibule

Hvězdník je ideální květina do bytu. Pokud má dostatek světla, nevadí mu ani suchý vzduch. Cibule jsou k dostání květinářstvích. Jak ji nakupovat, vysadit a jak hvězdník pěstovat?

Hvězdník, někdy také nesprávně nazývaný amarylis, pěstujeme z dosti velké cibule, kterou můžeme zejména v zimě a v předjaří snadno sehnat v zahradnické prodejně. Z cibule vyrůstá silný dutý stonek, který nese několik obřích zvonkovitých květů v barvách od čisté a elegantní bílé, přes dominantní rudou, romanticky růžovou, hravě oranžovou až po různě žíhanou.

hvězdník (Hippeastrum)

Kupujte jen kvalitní cibule

Mnohdy se prodávají v dárkových dekorativních papírových krabičkách, které dobře poslouží i jako netradiční dárek, jenže do nich není vidět. Proto si je před koupí necháme otevřít a cibuli si prohlédneme. Přednost mají velké, pevné cibule bez známek poškození nebo napadení patogenem. Znakem vitality je narašený malý kousek zeleného listu. Ale pozor, pokud je rostlina narašená moc, nekupujeme ji, protože stonek vyrůstající ve tmě může být nekvalitní, slabý, zdeformovaný a žlutavý.

cibule hvězníku

Výsadba cibule

  •  Pro pěstování se nejlépe hodí květináč jen o něco málo větší než cibule. Dobře vypadají nádoby hliněné, vyzkoušet ale můžeme i plastové.
  • Cibuli vyjmeme z obalu a rovnou ji zasadíme.
  • Můžeme ji nejprve nechat přes noc ve vlažné vodě, aby nasákla a rašila o něco rychleji.
  • Důležitý je i správně zvolený substrát. Cibuloviny obecně milují propustnou, písčitou zem. Neměla by chybět drenáž, ideální je vrstvička keramzitu nebo hrubého štěrku. Horní část cibule musí asi z třetiny vyčnívat nad povrch substrátu.
  • Po výsadbě a mírné zálivce květináč postavíme na světlý okenní parapet teplotami 22-25 °C.

 

rašící hvězník

Pěstování

Až do vytvoření poupat zaléváme jen velmi mírně, po rozkvětu můžeme zálivku zvýšit. Jakmile začne rašit květní stvol, rostlinou postupně otáčíme, aby se nevytahovala na stranu za světlem. Při nedostatku světla se stvol může pod tíhou květů ohýbat, čemuž předejdeme oporou, například tenkou bambusovou tyčkou. Květy vydrží déle, přeneseme–li květináč do chladnější místnosti.

  • Stvol po odkvětu odřízneme a jen velmi mírnou zálivku udržujeme zbytek rostliny. Mnozí pěstitelé hvězdníky v tomto stavu „uklízejí“ na méně exponované místo, ale není to správné, rostlině totiž zůstanou listy, takže stále potřebuje dostatek světla.
  • Přes léto hvězdník letníme: květináče s cibulemi odneseme do zahrady a občas je pokropíme. Cibule hezky zesílí a zmohutní.
  • Počátkem září zálivku zcela ukončíme a všechny zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Necháme ji v květináči, jen ji přeneseme na suché místo s teplotou okolo 15 °C.

 

poupě hvězníku

Zhruba po třech měsících můžeme celý koloběh pěstování zase zopakovat. Cibuli vyjmeme z květináče, důkladně ji oklepeme a zbavíme volných slupek. Můžeme ji přesadit do původního květináče, ovšem zeminu včetně drenáže musíme vyměnit. Od zasazení do květu uplyne 6 až 8 týdnů, kvetení lze tedy podle potřeby dobře načasovat. Doba výsadby je vhodná kdykoliv v období od konce listopadu do února. Později vysazené cibule mají více světla a méně se vytahují.

Hvězník může nést i bílé, plné květy

Amarilis, nebo hvězdník?

Cibule, které ve většině případů kupujeme, patří hvězdníku (Hippeastrum) pocházejícímu z Jižní Ameriky. Mohutné květy rostou na dlouhém stonku po 2-5 v široké paletě barev. V jeho domácím prostředí je běžné období sucha, kdy je cibule zatažená a odpočívá. Proto i my, pokud chceme být s pěstováním úspěšní, musíme dodržovat vyzkoušený pěstební postup. Amarylis (Amyrilis belladona) je hvězdníku podobný. Jeho květy jsou ovšem užší a cípatější a jemně růžové. V interiéru se nepěstuje příliš často, můžeme se s ním ovšem setkat v zahradní výsadbě.

Autor Daniela Dušková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

prosba o sazeničky

(VWPsQNuE4erxRYSSz.qvQmT6hUmMGYYv6hIjeN4sI7bMQMvaVWR), 21. 3. 2017, 13:23

Prosím,vím, že to je dotaz z jiné sféry, ale mám velkou prosbu. Marně už dlouho sháním šištičky rostlinky Achimenes, nebo-li honzík. Ty moje mi na chodbě někdo ukradl, a v zahradnictvích je nemají. Prosím, poradí mi někdo? Předem moc děkuji- Sedláčková

Dobrý den,ráda bych věděla,za jak dlouho vykvete malinká cibulka
hvězdníku.Děkuji Šterclová

Tlustice stromková Crassula arborescens

(VWPsQNuE4erxRYSSAkFu5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 4. 2. 2017, 15:44

Ráda bych vám ukázala , jak krásně mi letos vykvetla Tlustice .
Milena T

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS