Psidium, zvané též guajáva nebo jahodový stromek, je pohledný stálezelený keřík s kožovitými listy. Pochází z Číny a je příbuzný voňavé myrtě. Nejčastěji jsou pěstovány druhy Psidium cattleianum a Psidium guajava. Plodí poměrně velké, žluté či červené, kulaté nebo hruškovité bobule s osvěžující dužinou, bohatou na vitamín C a další prospěšné látky. Plody chutí připomínající jahody, odtud přízvisko rostliny. Lahodnou chuť „jahod“ může kazit hořký kalich, který proto před konzumací odstraníme. Plody také velmi příjemně voní, pročež jsou využívány i při výrobě likérů.

Pěstování

Psidium lze pěstovat jako přenosnou nebo pokojovou rostlinu, která však vyžaduje zimní odpočinek při nižších teplotách, pohybujících se mezi 10-15°C. Zálivku v této době snížíme a zavlažujeme jen tak, aby zemina zcela neproschla. Zvláště pokud rostlině opadají listy, má spotřebu vody malou (listy někdy opadávají u guajávy, na jaře však znovu obrazí).

Na jaře psidium přesadíme a dopřejeme mu co nejvíce světla a zvýšíme zálivku. Substrát můžeme namíchat ze dvou dílů vyzrálého kompostu, jednoho dílu písku a jednoho dílu listovky. V létě rostlině svědčí letnění, na zahradě nebo na balkóně, a to na přímém slunci. Jednou týdně přihnojujeme, vhodné je hnojivo pro citrusy nebo zkvašený drůbeží trus, jehož koncentrát lze rovněž zakoupit.

Řez podpoří plodnost

Plody dozrávají přibližně čtyři měsíce poté, co odkvetou bílé květy. V této době potřebují rostliny dostatek slunce, vláhy a živin. Pohledné keříky lze snadno tvarovat řezem v předjaří, nové letorosty jsou pak nejplodnější.