Jak pěstovat banánovník v květináči a sklízet vlastní plody
9. 1. 2016

Jak pěstovat banánovník v květináči a sklízet vlastní plody

Ačkoli banánovník připomíná strom, je ve skutečnosti obří bylinou. Sladké banány jsou milovaným ovocem, plody některých odrůd se používají i jako zelenina. Malé kultivary můžete pěstovat i doma v pokoji.

Již ve starověku byly v mnoha tropických oblastech zakládány banánovníkové plantáže – například v Asii zemědělci pěstovali banánovníky již více než před 3500 lety a do Afriky je přivezli zřejmě arabští obchodníci před stovkami let. Velkého rozvoje dosáhlo pěstování banánovníků v 19. století, kdy hlavně Angličané zakládali rozsáhlé banánovníkové plantáže ve všech svých tropických koloniích.

Dnes jsou sladké banány jednou z nejrozšířenějších tropických plodin. Původem jsou patrně z tropických a subtropických oblastech jihovýchodní a jižní Asie a postupně byly rozšířeny do všech teplých oblastí světa.

Banánovníky v pokoji

Banánovníky tvoří v interiérech výraznou dominantu. Jsou to rostliny větších rozměrů (výška i šířka až několik metrů) a hodí se tak spíše do skleníků a větších prostor. Existují však i menší druhy a kultivary vyšlechtěné speciálně pro pěstování v bytech, které v době plodnosti dosahují výšky 1–1,7 m. Ještě menší jsou některé čistě okrasné druhy, jejichž plody však nejsou vhodné pro konzumaci.

květ banánovníku

V domácnostech jsou nejčastěji pěstované banánovníky původem z Číny ze skupiny Cavendish, zvláště pak odrůda Dwarf Cavendish dorůstající výšky pouze kolem 100–120 cm.

Pokud má banánovník optimální podmínky pro svůj růst, vykvétá na plantážích v tropech po 9 měsících. V našich sklenících asi za 12 měsíců a v bytech se květů dočkáme většinou později, asi za 2–4 roky.

Pěstování

  • Banánovníky vyžadují na živiny bohatou propustnou půdu (vhodná je kompostová zemina, rašelina a písek v poměru 2:1:1).
  • Prospěje jim pravidelné hnojení (1x za týden až 14 dní hnojivem pro zelené pokojové rostliny).
  • Potřebují také vydatnou zálivku, banánovníky totiž mají velkou plochu listů, tudíž odpařují mnoho vody. Ale pozor, substrát nesmí být rozbahněný – podzemní oddenek je totiž na dlouhodobější přemokření (několik dní) citlivý a začal by uhnívat. Substrát je proto třeba udržovat jen stále mírně vlhký. Raději rostlinu zalijeme 2x denně (nejlépe ráno a večer), než abychom ji „ulili“.
  • Pro dobrý růst a vývoj banánovníku jsou také důležité celoročně vyšší teploty (optimálně kolem 25 °C) a dostatečně prohřátý substrát (při pěstování v bytě je v zimě proto dobré umístit květináč s banánovníkem k tělesům topení, čímž zajistíme vyšší teplotu půdy).

Vyšší teplota substrátu při současném optimálním sladění všech dalších podmínek urychlí růst oddenku i celé rostliny, brzký nástup kvetení a dobrý vývoj a dozrávání plodů. V suchých bytech také prospívá pravidelné rosení listů.

Banánovníky lze snadno množit

Banánovníky mají pod zemí hlízový oddenek, který slouží jako zásobní orgán a ze kterého vyrůstají odnože. Ty můžeme, když mají asi 5 listů, odříznout od mateční rostliny a zasadit je samostatně.

  • Při oddělování sazenic od oddenku mateční rostliny musíme dát pozor, aby oddělky měly vlastní kořeny.
  • Rány na sazenicích i na starém oddenku ošetříme nejlépe práškem z dřevěného uhlí, které má dezinfekční účinky; po zaschnutí rány (do druhého dne) odnože zasadíme.

banánový háj

Banánovníky ovocné, zeleninové i okrasné

Banánovníky však nejsou pěstované pouze jako ovocné stromy. Plody některých druhů se zpracovávají i jako zelenina, a jiné druhy jsou pěstované jako čistě okrasné rostliny.

Zeleninové druhy a odrůdy se nazývají plantainy. Jejich plody jsou poměrně tuhé a mají vysoký obsah škrobu a vitaminů (hlavně vitamin A a C). Sklízejí se většinou před plnou zralostí a připravují se vařené či pečené, nebo se suší a poté melou na mouku. V tropických oblastech tvoří významnou část jídelníčku místních obyvatel.

Mnohé druhy banánovníků mají plody k jídlu zcela nevhodné, pěstují se však jako okrasné rostliny.

Autor Martin Zoun.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

BANÁNY

(vgqjeP41Q.wjEKCjVvbjcLp_6), 17. 12. 2017, 11:55

Nebylo jich moc, ale aspoň něco.
Byli moc dobrý.

Banánovník

(VWPsQNuBWkBC2Zl6Kvm.h74Vl), 2. 4. 2017, 17:03

Dobrý den,prosím o radu,usychají mi listy na banánovníku.Banánovník zalívám 2-3 krát týdně.Světla má též dostatek je u okna kde je vyplé topení teplota v místnosti,ale neklesá pod 24 stupňů.Vlhkost vzduchu okolo 65 sem tam rosím.Hnojím jednou za 14 dnů.Z květináče mi vyrůstají nové odnože mají se odstranit případně jak?

RE: Banánovník

(vgqjeP41Q.wjEKCjVvbjcLp_6), 17. 12. 2017, 11:45

zdravím
podle mě má banánovník málo hlíny a ty malé banánovníky kolem matky by měli být už dávno pryč. Nejlépe je opatrně odříznout i s hlínou a hlavně aby měli kořen...

bananovnik

(Rudolf Wysocky), 14. 3. 2017, 16:17

hm to sem teda jeste nezkoiusel si vypestovat

moje zkušenosti

(Jaromír Bulíř), 3. 1. 2017, 07:14

Při pěstování , tropů a subtropů , se banánovníku prostě nevyhnete , mě se podařilo po 4 letech banánovník v nádobě přivézt ke květu , ale ne ty malé prcky , byl to jiný druh ak jeho květu jsem lezl po žebříku květ byl v 3,8 metru.Bohužel vykvetl v září , ale nevadí , on stejně neměl jedlé plody.Je mnoho typů banánovníků , ale jedlých je jen malá část , dnes většinou ,,cavendish", navíc právě tomuto druhu hrozí celosvětově rozšířená plíseň,která plení celé plantáže...Bulíř J.

usychání listů

(VWPsQNuw8byjFm4Umbm~g), 24. 12. 2016, 13:48

dobrý den , prosím o radu v létě je mám venku a to není problém s listy , ale v zimě je mám doma a po měsíci začnou takhle usychat .
Prosím co s tím děkuji

RE: usychání listů

(vgqjeP41Q.wjEKCjVvbjcLp_6), 17. 12. 2017, 11:48

dobrý den, častěji zalévat a přesadit do většího květináče...

kvetinac na bananovnik

(t8EDZ.4UHCvjeP41Q7P~Qkt6jXmdf3a), 11. 1. 2016, 10:05

Dobry den, chtel bych se zeptat, pokud mam bananovnik doma v obyvaku, jaka velikost kvetinace je idealni?

Uhnilý banánovník

(i8El5b56JTmMGYYu0kzjeN4sIdBFQmT6hU), 31. 12. 2015, 13:05

Zdravím,
nejspíš mi začal uhnívat banánovník. Listy jsou nahnědlé a splihlé, poraďte prosím, co s tím. Zalévám 1x týdně, více jak 2 měsíce krásně rostl, ale teď zhnědl. Plus se mi tam objevily nějaké kuličky.. Děkuji za odpovědi.

Banánovník

(VWPsQNuFWmmMFYqT7bnjFm4Umbm~g), 24. 11. 2015, 16:38

Prvýkrát nám rodí v kvetináči :)

kvetoucí banánovník

(VWPsQNuHWoyjeN4skgnjFm4Umbm~g), 26. 4. 2015, 20:38

Dobrý den,
chci se zeptat začal mi asi kvést banánovník a nevím co s ním mám teď dělat? Jestli to nějak ustřihnout nebo ho nechat? Děkuji moc za odpověď.

RE: kvetoucí banánovník

(Babka), 27. 4. 2015, 13:42

Paráda! To nechte, uvidíte, co z toho bude...

RE: kvetoucí banánovník

(VWPsQNuHWoyjeN4skgnjFm4Umbm~g), 27. 4. 2015, 19:27

Mě to právě přijde zvláštní, protože ten květ je takový suchý... tak právě nevím jestli se můžu radovat, že pokvete nebo co bude následovat?

získání plodů

(VWPsQNuEWkruQNs6JyvjFo), 20. 3. 2015, 18:04

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat, jak postupovat s péčí o banánovník,vykvetl a už mu rostou plody (jsou už 10 cm dlouhý) , slyšeli jsme že se má uříznout vlastní květ aby banány dozrály . Předem děkuji za odpovědi.

Kvetiny

(Aleš), 11. 2. 2015, 14:29

Text

Banán

(VWPsQNux~.uk8~l7VWPjEp~6Kx), 6. 10. 2014, 08:24

Dobrý den ,
můj soused pěstuje na zahradě druhým rokem banán .
Na zimu ho zabalil a na jaře znovu rostl . Teď má výšku asi 3 m.
a je nádherný prikládám foto. S pozdravem Jaroslava. F

Listy Banánovníku

(Eliška), 25. 4. 2014, 18:05

Dobrý den,
včera jsem si koupila malinký banánovníček na stůl. Nevěděla jsem však, že se musí pořádně zalít. Nyní se mu rolují spodní listy. Jak ho mám zachránit?
Děkuji moc

bananovnik

(Ivana S), 25. 1. 2014, 14:16

Dobry den,zasadila jsem si seminka z koupeneho bananu a zatim jedno klici.Jaky druh bananovniku vypestuji?

dotaz

(VWPsQNuDb-voQNs6JyvjFo), 1. 10. 2013, 08:48

Dobrý den,
prosím vás chci se zeptat koupila jsem si semínko banánovníku je to malá tvrdá něco jako kostička prosím o radu jak mám začít s pěstováním.Bydlím v paneláku.
Předem moc děkuji za odpověd.
S pozdravem Lucie Š.

Prosím o radu

(Martin), 8. 8. 2012, 16:46

Dobrý den
Chtel bych se zeptat, bananovnik jsem ze zahrady umístil do pokoje, kde ma dostatek prostoru, ale zhruba po 14 dnech, spodni listy zacly osychat a vadnout až uplně odešly a na vrchnich listech se rozsřují vyschla místa jako "mapy" proto prosím o radu, dekuji.

RE: Prosím o radu

(Lída), 9. 8. 2012, 21:26

Spodní listy usychají normálně, nahrazují je pak horní a banánovník tak roste do výšky. jestli se ale na horních dělají fleky, je to divné. Buď by to mohla být houbová choroba (příliš chladno, vlhko, moc vody...) a na tu platí fungicidy, nebo taky list ymůže popálit sluníčko, přes sklo má docela sílu...

Banovnik

(Milan), 26. 5. 2012, 17:29

Dobry den, na bananovniku mi vyrostl maly vyhonek nove rostliny. Pri presazovani jsem tento vyhonek odstranil a puvodni velkou rostlinu jsem zasadil do vetsiho kvetinace. Velka rostlina mi od te doby neroste, ale zacaly na ni vyrustat dalsi tri nove vyhonky. Muzete mi prosim poradit, kde jsem udelal chybu a co delat, aby velka rostlina zacala opet rust? A jeste jeden dotaz, za jakou dobu muze zacit bananovnik plodit. Predem moc dekuji za radu.

banánovník

(VWPsQNue4-ukV-56Kvm.h74Vl), 8. 1. 2012, 11:09

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli mám přesadit banánovník,když už má kořínky venku.Naposledy jsem přesazovala na jaře.Nevím zda-li mám počkat na jaro,nebo přesadit hned.Děkuji...

banánovník

(VWPsQNue4-ukV-56Kvm.h74Vl), 10. 11. 2011, 09:34

dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je normální když mi v tomhle ročním období praskají listy.Moc děkuji za odpověd.

RE: banánovník

(Lída), 11. 11. 2011, 09:42

Dobrý den, pokud praskají jen ty spodní, je vše v pořádku, ty stejně časem uschnout, jak babánovník poroste. Důležité je, aby měl stále pěkné zdravé listy na vrcholu.

banánovník

(VWPsQNuzWgnjEKC7ahHjeP4sIdBFQmT6hUm~eYSx47bO), 27. 10. 2011, 19:51

prosím o radu dostala jsem od přítele banánovník ale začali mě osychat listy zalévám 1 tydně tak aby byla půda vlhká mám ho u okna ale nevím čím to může byt
děkuji za pomoc

dotaz

(radouš), 15. 2. 2011, 18:26

má banánovník semena

RE: dotaz

(VWPsQNu8W9sjFm4Umbm~g), 11. 6. 2012, 10:35

Dobrý den,také bych chtěla poradit co dělat, kdž osychají listy a dokonce praskl i kmínek podélně. Současně vyrostla odnož, ale na odsazení je ještě malá. Má jen tři lístky.

RE: dotaz

(František), 15. 2. 2011, 19:45

Záleží na odrůdě banánovníku, nějaké jsou vyšlechtěné tak, aby banány semena skoro neměly, jiné jich mají hodně.

pěstování banánovníku

(VWPsQNut-7PaQlu_98m.CF5nVvdjLT~f-omMFYqTVWPjEp~6Kx), 29. 1. 2011, 19:29

Prosím o sdělení, když banánovních odkvete, zda pokvete znovu, či se má seříznout odkvetlá část a nechat růst nová odnož. děkuji

RE: pěstování banánovníku

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 30. 1. 2011, 09:31

Ale z té odkvetlé části by vám mohly dozrát banány! Aspoň pokud pěstujete nějakou vhodnou odrůdu,ale když doma i kvete, tak asi ano... to bych neseřezávala:)

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS