Citrusy pěstované ze semene začínají kvést nejdříve po šesti letech, většinou ale mnohem později (i po dvanácti letech se mohou najednou květy objevit). Pokud ale citróník pěstujete dvacet let a ještě nekvetl, bude příčina jinde než v jeho věku. Navíc, pokud chcete sklízet jedlé plody, bylo by vhodnější na stromek naroubovat vyšlechtěnou odrůdu, i když přeočkování či přeroubování vzrostlého citróníku je již složitější a musel by ho provést někdo zkušený. Kvést by však měl i planý citróník, poklud mu dopřejete dostatek světla, živin a ideálně i zimní odpočinek při nižší teplotě nebo letní pobyt venku.

Citrusy milují čerstvý vzduch

Citrusy jsou tropické a subtropické dřeviny, které naši zimu venku nepřežijí. Ani pro celoroční pěstování v bytech však většinou vhodné nejsou. Prospívá jim letnění od jara do podzimu na zahradě nebo na terase. Jižně orientovaný balkón však vhodný není, teplota zde bývá moc vysoká bez možnosti stínění. Citrusy jsou sice světlomilné, ale mají raději rozptýlené světlo.

Pěstování

  • Substrát by měl spíše lehčí, humózní, půdní reakce musí být neutrální nebo jen mírně kyselá.
  • Citrusy vyžadují pravidelné a dostatečné zavlažování, nikdy však nesmí stát trvale ve vodě.
  • Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, uvítají občasné rosení.
  • K dostání jsou speciální hnojiva pro citrusy, které je vhodné pravidelně používat během vegetace.
  • Citrusy rostou nejlépe při teplotě kolem 22°C. Většinou mohou růst celoročně pouze s krátkým obdobím klidu. Ten je však pro dobrou kondici velmi vhodný, teplota by se při něm měla pohybovat kolem 10°C.
  • Množí se řízkováním, ze semen spíše při šlechtění nebo rpo získání podnoží.

Na rostlině mohou být současně poupata, krásně vonící květy, nezralé i zralé plody. Pokud citrus začne kvést, je vhodné květy uměle štětečkem opylovat, venku tuto práci za nás obvykle udělá hmyz.

Choroby a škůdci

Chorobami citrusy netrpí, jen se na nich mohou občas vyskytnout svilušky a puklice. Na listech napadených puklicemi se objeví černé skvrny. V tom případě citrus ošetříme vhodným prostředkem (například zdravotně nezávadným postřikem na bázi olejů, který škůdcům zalepí dýchací otvory).