Jak pěstovat elegantní pokojovou kalu neboli kornoutici?
22. 11. 2017

Jak pěstovat elegantní pokojovou kalu neboli kornoutici?

Dříve byla nádherně kvetoucí kala častou ozdobou pokojů. Dnes ji běžně nepotkáme, neboť celoroční pobyt v teplém bytě jí nesvědčí a vyžaduje speciální pěstební cyklus. Její krása však za trochu péče stojí.

Pokojová kala (Zantedeschia aethiopica) vyžadovala vždy nejen citlivé zacházení, ale také prostor – její bujné trsy dorůstaly do metrové výše. Dnes jsou však k dostání i nižší a velmi půvabné kultivary. Květní toulce jsou sněhobílé, nebo je mohou zdobit zeleně žíhané okraje.

 detail květentví kaly

Kytice z kornoutice

Druhé jméno kaly je kornoutice. Její elegantní květy, přesněji květenství, kornouty skutečně připomínají – květní palici objímá nápadný toulec. Vykvétají na vysokých stvolech nad trsy bujných, tmavých, lesklých listů, nad nimiž dokonale vynikají. Rostliny kvetou často již v zimě, kdy nás květy potěší dvojnásob.

Zantedeschia aethiopica 'Green Goddess' má toulce zeleně žíhané

Pěstování

Ve své africké domovině roste kala v oblastech, které jsou po část roku zaplaveny vodou a v dalším období vyschnou – a tomu je přizpůsoben i její životní cyklus. Od jara do podzimu jí vyhovuje teplo, na chráněném místě ji můžeme i letnit. Na jaře, dokud má zelené listy, jí dopřáváme hojnost vláhy a každý týden ji přihnojíme. Ovšem v květnu či červnu začnou listy usychat a opadávat – je to přirozený cyklus kaly, není třeba se znepokojovat. Je to však také signál ke změně péče. Květinu přestaneme zalévat a hnojit. Až dva měsíce by měla zůstat bez závlahy – dužnaté oddenky sucho přežijí. Pokud rostlině tento letní odpočinek nedopřejeme, nepokvete.

  • Na konci léta kalu přesadíme, oddenek zahrneme 2cm silnou vrstvou kyprého substrátu. Začneme zalévat - čím více kala narůstá, tím více vláhy jí dopřáváme.Při přesazování můžeme trsy rozdělit. Kalu lze množit také postranními výhonky.
  • Do prosince je pro ni ideální chladnější, ale dostatečně světlé místo.
  • Když ji v lednu přemístíme do tepla, může začít kvést již v zimě. I v době květu je vhodnější místo do 20°C - pokud je kale příliš teplo, květy nevydrží tak dlouho krásné.
  • Kala potřebuje dostatek světla, nevadí jí ani trocha přímého slunce. Prospívá jí vyšší vzdušná vlhkost a rosení.

 

Toulce kaly (Zantedeschia) mohou být bílé, žluté i růžové nebo fialové

Toulce bílé, růžové i zlaté

Pěstovat můžeme vícero druhů a mnoho kultivarů. Klasikou je sněhově bílý nebo nazelenalý toulec pokojové kaly (Zantedeschia aethiopica), který obtáčí žlutou nebo oranžovou květní palici.

kala čili kornoutice, Zantedeschia

Toulce však mohou být i zlatožluté či oranžové, navíc je mohou zpestřovat tmavé středy nebo červené okraje, půvabné jsou také úzké růžové a  fialové toulce, které mají obvykle světlejší střed. Barvami hýří druhy jako Zantedeschia albomaculata, Zantedeschia rehmanii, Zantedeschia elliottiana.  Barevná květenství tvoří spolu s rovněž pohlednými listy dokonalou kytici. Tyto druhy a jejich kříženci mají životní cyklus opačný,  kvetou v létě a odpočívají v zimě, hlízy však mráz nesnesou. Lze je pěstovat jako přenosné rostliny, nebo hlízy na podzim vyjímat ze země a uložit na suchém, tmavém místě při pokojové teplotě.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

k článku

(mirek), 22. 11. 2017, 06:37

článek je dost nepřesný, musí se rozlišovat klasické ,,babičkovské''kaly od tzv.letních kal, které se pěstují jinak a to v článku nikde není, takže takový teoretický článek bez praxe

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS