Jak pěstovat pokojový ibišek: zálivka, hnojení, řez a letnění
30. 4. 2011

Jak pěstovat pokojový ibišek: zálivka, hnojení, řez a letnění

Veliké, jakoby sametové květy sytých barev rozkvétají na úhledném, pěkně olistěném keříku. Ibišky zkrášlí každý pokoj, dodají mu barvy, měkkost, pohodu. Jak však docílit pěkného tvaru rostliny a bohatého kvetení?

Ibišky rostou divoce v tropických a subtropických oblastech skoro po celém světě. Rod Hibiscus je opravdu obsáhlý, zahrnuje 200 až 300 druhů. Patří do čeledi rostlin slézovitých (Malvaceae) a pokud si prohlédnete květy slézu, jistě najdete podobnost.
Ibišek je důvěrně známý i u nás, právem patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.

Čínská růže s obrovskými květy

Asi nejčastěji potkáme krásný ibišek čínský neboli čínskou růži (Hibiscus rosa–sinensis), běžně pěstovaný jako pokojová rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie a je dnes jedním z nejčastěji v tropech pěstovaným okrasným keřem, který bývá vysoký asi 5 metrů. U nás doroste tolik, kolik mu to dovolí prostor a péče pěstitele.

  • Vejčité listy jsou 6 až 10 cm dlouhé, mohou být i různě zvlněné, vykrajované i panašované.
  • Krásné, výrazné květy se na rostlině objevují jednotlivě a jsou široké až 15 cm.

ibišek

Pokojové ibišky můžeme pěstovat, ba přímo si z nich udělat sbírku, v mnoha barvách. Kromě růžově červené, která patří původnímu divokému druhu, je to hlavně červená v různých tónech, ale také různé odstíny oranžové, žluté, růžové i barva bílá. Značná je i rozmanitost velikostí a tvarů. Květy s nápadně vyčnívajícími tyčinkami mohou být rovné, zvlněné, stříhané, poloplné i plné. Rostlina nejvíce kvete od června do podzimu, ale ojedinělé květy se mohou objevit kdykoliv.

Jak pěstovat pokojový ibišek?

i

Od června do září ibišku prospěje pobyt venku, ovšem nikoliv na slunečním úpalu. V každém případě rostlinu po přenesení ven alespoň po dva týdny stíníme.

Pokud si koupíme malou a již kvetoucí rostlinu v obchodu, bývá často už ve skleníku ošetřena regulátorem růstu, proto jí může kompaktní tvar vydržet i rok. Po této době má ovšem pokojový ibišek hlavně v přehřátém a nepříliš světlém bytě snahu vytvářet dlouhé výhony a jen málo květů. Snažme se mu proto poskytnout to nejlepší možné osvětlení.

ibišek

  • Zálivka by měla být rovnoměrná.
  • Ibišek je náročný na živiny, proto mu na jaře a v létě určitě prospěje každý týden přihnojení plným hnojivem – tedy hnojivem se všemi základními živinami.
  • Pro pokojový ibišek je ideální zimování v chladnější místnosti s teplotami 12 až 14 °C. Teplota by neměla poklesnout pod 10 °C; mráz tento druh zničí spolehlivě.
  • Koncem února pak můžeme udělat i dosti hluboký řez (na polovinu výšky) a rostlinu vytvarovat. Později během vegetace jen občas zaštípneme příliš dlouhé výhony.
  • V předjaří je také pravý čas pro přesazování. Půdu volíme humózní, výživnou s podílem rašeliny; vhodné složení mají prodávané zahradnické substráty.

Domácí rozmnožování je docela snadné, stačí, když třeba v červnu vrcholové řízky zapíchneme do zeminy a přikryjeme je sklenicí.

Autor Jiří Žlebčík.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

U ibišku mě začaly opadávat listy nyní v neobvyklém množství. Nevím zda ho ještě nyní mohu přesadit ani čím ho hnojit. Děkuji za radu.

ibišek letnění

(Marie), 9. 5. 2015, 09:34

letnit pokojový ibišek?

dotaz na nemoc

(VWPsQNuH0mEjFm4Umbm~g), 25. 3. 2015, 18:50

Chtěl bych se zeptat na spodní straně ibyšku se mi u řapíku tvoří lepkavá slza a lístky maj černé tečky .Čím to může být a co použít k ošetření.Děkuji Petr

co dělám špatně?

(Jitka Vítková), 28. 12. 2014, 11:27

Ibišky, které pěstuji jsou 20 let staré, každý rok dvakrát kvetou.
Jsou letněné, v říjnu nebo dle počasí je přenesu do domu, opadají, ostříhám je, znovu obrazí a v prosinci kvetou desítkami obrovských květů. Na jaře je dám letnit, ale v létě nekvetou, až v září až říjnu, kdy je nutné je opět uklidit před mrazy. Takže nasazená poupata doma opadají. Co dělat, aby kvetly v létě venku?

RE: co dělám špatně?

(CenC-Z4UHGBFQmT6hU), 30. 12. 2014, 17:19

Já mám podobný problém- v létě na zahradě ani ťuk, v listopadu ještě byly v eskleníku, tam nasadily poupata, která pak doma opadala postupně s listy, ale vzápětí znovu obráží a nasadily na květ. Momentálně vykvetl třetí a ještě je 8 poupat. Taky nevím proč nekvetly v létě.

Již počtvrté mi krásně ibišek obrazil pupeny a když měly rozkvést,tak upadly. Rostlina není v přehřáté místnosti, zálivka je dostatečná, světla má také dostatek, tak nevím proč. Děkuji za rady.

otázka- čínska ruža

(VWPsQNuBWkzs2Z4UHDyE1.5n%dmMFYqTVWPjEp~6Kx), 6. 1. 2013, 16:47

Dostala som čínsku ružu -už ako vytvarovaný strom,asi po troch rokoch začala konečne kvitnúť.Problém je v tom,že vždy má len pár kvetov na konarikoch otočených do okna, ale hlavne rozkvitnuté kvety mi takmer vždy po troch dnoch odpadnú,niekedy odpadávajú dokonca aj puky.S týmto si neviem dať rady.Hnojím bežným hnojivom na izbové rastliny.Viem mi niekto poradiť v čom je problém?

ibišek

(VWPsQNub4mxkQNs6JyvjFo), 8. 8. 2012, 10:43

Náš ibišek je krásně zelený, ale nechce kvést, poraďte mi,
jak ho přesvědčit.

Dotaz

(VWPsQNuEWkGkQNs6JyvjFo), 6. 5. 2012, 18:04

Dobrý den,Začaly mi opadávat listy u ibišku.Je dost vysoký.Mám jej zastřihnout?Ještě,proč mi květy,max.2.kvetou nejdéle 2 dny.Děkui za radu.Marta

ibišek

(VWPsQNuB-OrjFm4Umbm~g), 1. 5. 2012, 13:49

Dobrý den!
Mohu mít v letním období ibišek na balkonu, který má jižní polohu a celý den přímé sluneční světlo?
Děkuji!
S pozdravem a jarní krásou JoVe z České Lípy

IBIŠEK

(VWPsQNuBpGQ1cYTuVVSsQNu), 18. 6. 2011, 18:49

Prosím o radu nebo tip . Mám destiletý ibišek , každý rok byl nádherný strom stále kvetoucí . Od jara do podzimu byl na balkoně . Letos se nechce probudit . Vyraší větvička a hned zajde . Strom je ale živý , není suchý .Suché větvičky jsem na jaře vystříhala . Moc nerada bych o něj přišla . Děkuji za každou dobrou radu . Hezký den Jindra

RE: IBIŠEK

(t8EDRYSSknoC1YsVVt%), 23. 9. 2011, 18:15

Milá Jindro, já bych pro jistotu hned zasadila z tohoto ibišku "oplégr" a hotovo. Jinak si ale myslím, že ibišek je takový plevýlek, který se hned tak nezničí. Já jsem ho např. střihala tak razantně - skoro na bonsaj, jak se smáli kamarádi (mám menší byt) a všechno přežil. Maximálně nevykvetl. Ale pro jistotu bych si ho opravdu namnožila.
Jenomže teď koukám, že moje odpověď je už asi celkem zbytečná, když dotaz byl položen už v první polovině června.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS