Jak pěstovat půvabné orchideje rodu Dendrobium?
16. 2. 2017

Jak pěstovat půvabné orchideje rodu Dendrobium?

Každý květ přináší radost, která podpoří touhu zkusit další druh nebo odrůdu. Pokud si zvolíte Dendrobium, je třeba znát i druh – pěstují se totiž velmi odlišnými způsoby.

Orchideje rodu Dendrobium skrývají jistý háček. Je známa více než tisícovka druhů z Asie, Austrálie a Tichomoří a jejich rozmanitost způsobuje těžkou hlavu i zkušeným pěstitelům. Nejčastěji se setkáme s dvěma skupinami hybridů, které se zásadně liší požadavky na přezimování.

 Dendrobium bigibbum

Teplomilné orchideje

Odrůdy z teplomilného druhu Dendrobium bigibbum jsou nejčastějšími orchidejemi pěstovanými k řezu. Pocházejí z východního pobřeží Austrálie, kde rostou na stromech či na sluncem rozpálených skalách. Potřebují celoročně pokojové teploty, umístění na jižním okně a přiměřenou zálivku i v zimě.

 Dendrobium nobile

Orchideje, které vyžadují zimní klid

Zcela jinak pěstujeme Dendrobium nobile, jeho odrůdy a blízké druhy s podobnými požadavky. Dendrobium nobile má silné článkované pahlízy a opadavé listy. Zimu musí prožít při teplotách kolem 10-15 °C se silně sníženou zálivkou, ale s dostatkem světla. Hodí se do zimních zahrad, na málo vytápěné chodby, verandy a do podobných prostor. Chceme-li tedy koupit některý z těchto druhů, zjistíme si nejprve jeho životní nároky, abychom předešli zklamání.

Foto: Romana Rybková

Autor Romana Rybková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS