Využitím splývavých rostlin do závěsných košíků a na poličky, či lián k popnutí treláží, kouzlení s umístěním rostlin nekončí. Pozornost si zasluhují všechny druhy a typy pokojovek.

Solitéry vyžadují prostor

Velké rostliny, zvláště ty s výraznými listy a tvary, vyniknou nejlépe jako solitéry.

Mohou se stát přímo dominantou pokoje, která přitahuje všechny pohledy. Mezi tyto takzvané architektonické rostliny patří například vzrostlý fíkovník pryžodárný (Ficus elastica), drobnolistý (Ficus elastica) a lyrovitý (Ficus lyrata), dračinec vroubený (Dracaena marginata), chamedorea sličná (Chamaedorea elegans) a další palmy, monstera půvabná (Monstera deliciosa) či šáchor střídavolistý (Cyperus alternifolia). Do klasických interiérů se hodí drobnolisté rostliny, jako je fíkovník. Dračinec naopak vynikne ve strohých moderních interiérech.

Pro všechny solitéry platí, že aby skutečně vynikly, potřebují spíše neutrální pozadí – například jednobarevnou zeď nebo velmi jemný vzorek tapety, nikoli výrazný. Tmavší listy se nejlépe vyjímají na světlejším pozadí, světlé a panašované mohou zazářit před zdí nebo nábytkem tmavším. Vzrostlé exempláře umístíme na zem, zatím menší rostliny lze postavit na stolek.

Sestavování skupin

Drobnější rostliny obvykle přinesou větší efekt, pokud z nich vytvoříme seskupení. Můžeme je sestavit na okenním parapetu nebo květinovém stolku. Ať už skupinku sestavujeme z ladících, nebo kontrastních tvarů a barev, přinesou rostliny ve společnosti dalších přitažlivější podívanou, než kdyby stály osamoceně. A v interiéru také obvykle lépe vypadá několik větších ohnisek bujné zeleně nežli drobné rostliny rozeseté po celé místnosti. Snazší bude i jejich zalévání a rosení. Seskupování však nemá pouze efekt vizuální, rostlinám se ve společnosti daří lépe. Vytvoří si spolu příjemné mikroklima, snáze zvlhčí vzduch ve svém okolí.

Pokud však seskupíme rostliny zcela nahodile, žádoucího efektu většinou nedosáhneme. Při tvorbě seskupení by měly mít rostliny alespoň některý rys podobný, ať už se jedná o barvu listů, jejich tvar či texturu. Ladné skupinky vzniknou sestavením více druhů či odrůd jedné rostliny, s rozdílně zbarvenými listy či květy nebo odlišnou kresbou na listech. A velmi pěkně může působit i seskupení více stejných rostlin.