Jak se starat o citrusy v zimě? Vegetační klid je posílí.
3. 1. 2014

Jak se starat o citrusy v zimě? Vegetační klid je posílí.

Citrusy jsou subtropické rostliny a z toho je nutné vycházet i při jejich pěstování. Vyžadují dostatek světla, většině druhů vyhovuje i přímé slunce a v zimě potřebují chladné zimování, aby nabraly sílu.

Ideální je zimovat citrusy v temperovaném skleníku nebo v zimní zahradě, dobře jim bude i na zaskleném balkonu. I v bytě, kde takové možnosti nemáme, najdeme pro zimování citrusů vhodné místo s rozmezím teplot kolem 15–20 °C (například v hale, na schodišti nebo třeba v ložnici, kterou většinou vytápíme přece jen méně než ostatní místnosti). Dobré podmínky pro úspěšné zimování citrusů bývají i na světlých chodbách bytových domů.

Pokud rostlinám v těchto teplotách zajistíme dostatek světla (přímo u okna nejlépe na jih či západ), může jim přes zimu sice opadat menší množství plodů i listů, avšak celkově se je podaří přes zimu udržet v dobrém stavu.

zazimování citrusů

Proč potřebují zimní odpočinek?

Rostliny pěstované za teplot vyšších než 20 °C by stále rostly, avšak za krátkých a často zamračených zimních dnů by pro svůj vývoj neměly dostatek světla, výrazně hůře by pak rostly i v letní sezoně a nově by téměř nenakvétaly. A zvláště trpí rostliny, které mají za těchto podmínek, kvůli neopatrné zálivce trvale mokrý substrát – v takovém případě shodí většinu listů i nasazených plodů a květů, mnohdy jim začnou i uhnívat kořeny a rostliny odumřou. Ovšem existují i výjimky, jako je například kumkvát, kterému celoroční pobyt v teple nevadí.

zazimování citrusů

Správná teplota, zálivka a hnojení

  • Vůči suchu bývají citrusy odolnější než běžné pokojové rostliny, snesou i několikadenní vyschnutí substrátu. Pak jim ovšem mohou začít opadávat květy i plody. V době vegetace by proto měly mít substrát stále mírně vlhký, ne však přemokřený.
  • V sezóně hnojíme je každý týden až čtrnáct dní, nejlépe speciálními hnojivy pro citrusy.
  • V zimě zálivku omezíme a povrch substrátu necháme před dalším zalitím proschnout. Zaléváme je tedy zhruba jednou za týden až tři týdny – záleží na tom, v jakých teplotách citrusy zimujeme.
  • Přes zimu rostliny nehnojíme.

V létě citrusy dobře snášejí teploty i kolem 30 °C, v zimě naopak většině druhů vyhovují teploty od několika stupňů nad nulou po přibližně 15 °C (optimální teploty jsou 8–10 °C) – tedy podobné podmínky, jaké v té době bývají v jejich domovině. Při těchto teplotách citrusy procházejí dobou odpočinku, kdy téměř ustává jejich růst.

Autor Martin Zoun.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvamínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

rada - nemocný 15letý citrusovník

(VWPsQNuL~lxy.YsVVt%jEKCa7.AkQNs6JyvjFo), 16. 1. 2013, 18:02

Dobrý den .Při stále stejné péči začak stromek usychat , opadaly mu květy i plody , stočily se listy . Prosím vás o radu , jak ho zachránit .
Míval velmi chutné pomeranče . Přezimuje v temperované verandě
a vždy se mu tam dařilo . Přes léto byl venku . Předem děkuji

štěpení citrusů

(VWPsQNu%~hok87aSHUm~eYSx47bO), 5. 11. 2012, 17:51

zháním někoho kdo umí štěpit citrusy z pecky

Opadávání listů

(r8GoQmV6Q2vxRYSSrnMxQmT6hwxy.YsVVt%), 21. 10. 2012, 22:56

Dobrý den, vůbec si nevím rady s mým milovaným citroníkem. Je mu přes 15 let, je obrovský. V létě jej dávám ven (je krásný) a v říjnu, když jej schovám do sklepa (cca 15 stupňů) na stůl u okna, tak začne kvést a zároveň s tím komplet opadají všechny listy. Už se mi to stalo třetím rokem po sobě. Jelikož nemá listy, tak květy to nezvládnou a opadnou. Všechna síla jde do nových listů. Poradíte mi jak na něj? Nyní je opět bez listů a s poupaty. Existuje nějaké možnost, jak poupata zachránit? Přes rok jinak nekvete. Mnohokrát děkuji

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS