Jiaogulan je tradiční léčivá bylina asijské medicíny, která zvyšuje odolnost a obranyschopnost organismu, přináší povzbuzení. Z Asie pochází i krásně kvetoucí angínovník, jehož čerstvé listy jsou vynikajícím přírodním antiseptikem pro ústní dutinu a bolavý krk. Mít obě tyto rostliny kdykoli čerstvé po ruce je více než příjemné. Když budete unavení, dáte si nálev z listů jiaogulanu, na bolavý krk zase platí list angínovníku.

Jiaogulan

Jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) patří mezi tradiční čínské „byliny nesmrtelnosti". Při sčítání obyvatelstva v Číně bylo zjištěno, že v oblastech, kde se pravidelně pije čaj z této rostliny, žije nejvíce lidí starších 100 let. Také zde bylo daleko nižší procento úmrtí lidí na rakovinu.

Název "Pětilistý ženšen" si rostlina vysloužila díky obsahu gypenosidů, které jsou velmi podobné ginsenosidům, obsaženým v pravém ženšenu (Panax ginseng). Ten se však na rozdíl od Jiaogulanu velmi obtížně pěstuje a kvalitní produkty z něho jsou proto drahé.

  • Jiaogulan lze pěstovat jako pokojovou i přenosnou, popínavou rostlinu.
  • Do jisté míry je mrazuvzdorný, ale při silnějších mrazech může vymrznout a navíc v zimě listy opadávají. Při pěstování v teple je naopak stálezelený.
  • Jeho výhonky se svěže zelenými listy se mohou pnout po proutěné či bambusové opoře v nádobě, po provázcích či drátkách u stěny, nebo splývat ze závěsných košíků.
  • Daří se mu na slunci i v polostínu, v humózním a vlhkém substrátu.

Angínovník (Belamcanda chinensis)

Podmanivé květy různých barev, které vykvétají postupně a zdobí velmi dlouho, nejsou zdaleka tím jediným, co angínovník nabízí. Mladé listy obsahují léčivé glykosidy, které jsou účinné při angíně a jiných krčních zánětech, chrání též hlasivky. Mladý list se jednoduše pomalu žvýká, lze z něj také připravit kloktadlo.

Pěstování

  • Angínovník pochází z tropické Východní Asie.
  • Pěstuje se jako pokojovka. Není náročný, potřebuje jen světlé místo u okna.