Liány v pokoji: Jak využít popínavé rostliny ke zkrášlení interiéru
23. 1. 2018

Liány v pokoji: Jak využít popínavé rostliny ke zkrášlení interiéru

Popínavé rostliny jsou nenáročné na prostor, přitom však mají velký efekt. Interiér zjemní a oživí, a navíc, jako všechny pokojové rostliny, přispívají ke zdravému bydlení, neboť čistí vzduch.

Nejen na zahradě, ale i v bytě mohou zelené liány ovinout rozmanité konstrukce, orámovat okno, oživit stěnu. Tvorba zelených stěn pomocí kapes nebo speciálních pěstebních systémů je poměrně náročná – nechat popínavku šplhat po lehké konstrukci z bambusu nebo po provázcích je oproti tomu snadné a levné.

Treláž může být zhotovena i z napnutých provazů

Popínavé pokojovky bujně rostoucí i krásně kvetoucí

Nejběžnější pokojovou popínavou rostlinou je patrně potos (Scindapsus). Snáší i tmavší místo a pne se do délky několika metrů. Nejčastěji splývá z horních polic nábytku, ale jeho potenciál můžete využít i jinak. Podobně je na tom objemnější filodendron. Tyto druhy potřebují oporu, zato břečťan se dovede po stěně, při počáteční pomoci, plazit v podstatě sám – jeho příčepné kořínky se dovedou přichytit všude. Variety břečťanu popínavého vhodné do pokoje mají pěkné drobné listy, existují i bíle panašované variety. Lépe budou prospívat v chladnější místnosti, nebo alespoň dále od topení. Do pokojů se rovněž hodí břečťan kanárský, který však příčepivé kořínky nemá.

Voskovka se ochotně pne po drátě

Voskovka či věncovec (Stephanotis)  patří k popínavkám, které nádherně kvetou a voní. Efektně vypadají na drátěných kolech a dalších konstrukcích. Krásně kvete také mučenka, která může dokonce přinést plody. Pomocí úponků se opory přichytí žumen a pepřovník.

Nápady pro liány

S pomocí popínavých rostlin můžete vytvořit kouzelné zástěny a dekorace. Mohou ovinout mřížky ze dřeva, kovu, bambusu či proutí. Malé opory můžete ukotvit přímo do květináče, větší ke stěně a rostlinu na ně navést. Ovšem jako opora poslouží i provázek či vlasec s uzlíky – u stěny i v prostoru.

Potos můžete pěstovat na sloupku z kokosových vláken

Tropickým druhům, jako je scindapsus a filodendron, se daří na rouře z pletiva vyplněné mechem, či na kmínku z kokosových vláken, který můžete i zakoupit. Tyto podklady se udržují stále vlhké – rostlina se jich časem sama přichytí kořínky, zprvu potřebuje navést. Na této opoře rostlina nejen pěkně vypadá a prospívá, ale nezabírá moc místa do šířky.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřipluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS