Lucky bamboo, šťastný bambus: Jak ho uchovat, pěstovat a tvarovat?
29. 1. 2018

Lucky bamboo, šťastný bambus: Jak ho uchovat, pěstovat a tvarovat?

Šťastný bambus není pravým bambusem, ale dračincem. Ovšem díky neobvyklému způsobu pěstování bambus připomíná. Můžete ho pěstovat hydroponicky ve váze, nebo ho přesadit do květináče.

Dračinec sanderův neboli pruhovaný (Dracaena sanderiana) je atraktivní pokojová rostlina pocházející z Afriky. Proslavil ji především originální způsob pěstování svazků stonků (stonkových řízků). Mohou se dokonce stáčet do spirál, pokud jsou při růstu včas tvarovány. Výhodou rostliny je nenáročnost na světlo – lucky bamboo vydrží i dále od okna, zato sluneční úpal nesnese.lucky bamboo, dračinec Sanderův

Pěstování ve vodě

Svazek vypadá velmi pěkně ve váze. Pěstební nádoba může být i průsvitná, ovšem měla by být široká tak, aby kolem svazku zůstaly alespoň 2 cm široké volné okraje a dostatečně vysoká. Vyplňte ji oblázky, pokud si přejete, aby stonky držely zpříma. Pokud budete listové výhonky pravidelně zaštipovat, tedy nenecháte nadzemní část příliš rozbujet, budete pravidelně vyměňovat vodu a přihnojovat, vydrží "bambus" šťastný i přes rok. Úhledná pyramida sestavená ze stonků rozdílných velikostí a pěstovaná na misce vydrží obvykle ještě kratší dobu - pokud rostliny časem nerozvážete a nedopřejete jim více prostoru.

pyramidy ze stonků dračince - lucky bamboo

Pokud stonky příliš narostou, zkraťte je – ostrým nožem nejlépe 2 cm nad očkem, ze kterého vyrůstají listy. Odřezek můžete použít jako řízek, zakoření ve vlhkém substrátu, v teple a při vysoké vzdušné vlhkosti. Horní konec řízku i původního stonku je nutno zakápnout horkým voskem.

Pěstování v květináčilucky bamboo, dračinec sanderův

Stonky můžete přesadit i do květináče – uvolněte je ze svazku a v nádobě mezi nimi ponechejte minimálně 5 cm rozestupy, pokud si přejete, aby prospívaly dlouhodobě. (I běžné dospělé dračince se někdy pěstují ve více kusech, aby byl výsledný efekt bohatší). Substrát udržujte mírně vlhký, v zimě zalévejte méně. Listy můžete nechat vyrůst a ze šťastného bambusu se stane dračinec. Zvláště rostliny ze spirálovitých stonků jsou zajímavé. Podobně jako při pěstování ve vázách, i v květináčích vznikají ze stonků bambusů přímo umělecká díla.

Tvarování stonků

K růstu do spirály lze mladé stonky přimět tak, že rostlinu zastíníte velkým kartonem, ve kterém vyříznete okénko v úrovni vrcholu stonku – ten se nahne za světlem. Poté ho pootočíte, okénko postupně posunujete vzhůru. Zastínění snáší dračinec dobře, stín mu nevadí ani zdaleka tak, jako ostré slunce. Tvarování je však běh na dlouhou trať, jednodušší bývá spirálovitě stočené stonky zakoupit.

Tipy pro úspěchNádobu vyplňte oblázky, které udrží stonky vzpřímené

  • Při nákupu si všímejte barvy stonků i listů – měla by být svěže zelená, listy nesmí mít zahnědlé špičky.
  • Teplota by neměla klesnout pod 10 °C, rostlina nesnáší průvan a proudění studeného vzduchu – nikdy na ni nevětrejte.
  • Dračinec je citlivý na kvalitu vody – ideální je dešťová, vodovodní předem zbavte chlóru převařením, nebo ji alespoň nechejte odstát.

Rostliny jednou za dva týdny přihnojujte hnojivem pro palmy a zelené rostliny, raději polovičním dávkováním. Vhodná jsou i přírodní, organická tekutá hnojiva (je možné je zakoupit, nebo použít domácí kopřivový výluh. Hnojivo by mělo být tak silně naředěné, že nezapáchá).

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

STASTNY BAMBUS

(VWPsQNuvCH4KmyLsVV~UxoJsVWPjEp~6Kx), 9. 8. 2018, 09:09

DOBRY DEN PROSIM VAS O RADU MAM STASTNY BAMBUS V KVETINACI NEKOLIK LET NYNI JE VYSOKY ASI 1M STALE ZELENY A ROZROSTLI.MOHU HO DAT NA ZAHONEK ,ALE MAM DVA PEJSKY A BOJIM SE ,ZE ME ZNICI HRABANIM A CURANIM .MAM NYNI NA KRYTE VERANDE A JE NADHERNY.NERADA BYCH O NEJ PRISLA DEKUJI VAM DVORAKOVA KV.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS