Maličké, přesto okouzlující: sukulenty zvané kvetoucí kameny
2. 1. 2019

Maličké, přesto okouzlující: sukulenty zvané kvetoucí kameny

Sukulenty rodu Lithops, v překladu „rostliny s kamennou tváří“, zaberou sotva několik čtverečných centimetrů místa. Přitom jsou to fascinující zelené bytosti. Tváří jako pohledné, ale neživé kamínky. A pak najednou oslnivě vykvetou.

Květ živých kamenů bývá větší, než samotná rostlina. Nejčastěji je zářivě žlutý, může být ale i bílý či růžový. Obvykle vykvétají ve stejnou dobu, proto skupinka lithopsů, pěstovaná v jedné misce, vytvoří opravdu nádhernou podívanou.

Lithops v květu

Lithops pochází z Afriky. Tyto rostliny se dokonale přizpůsobily životu na nehostinných, suchých pouštích. Téměř celým tělem kotví v zemi, která je chrání, a jen svrchní plošky vystavují slunci. Umí se do ní dokonce zavrtat podle potřeby. Nemají stonek a zdánlivě ani listy. Svým vzhledem skutečně splývají s kamínky pouště. Ale poušť není jednotvárná. Lithopsy hrají různými odstíny od okrové, hnědé a zelené až po červenou. Svrchní plošky jejich dužnatých a svrchu zploštělých listů jsou jemně vzorované. Drobnými otvory můžete dokonce nahlédnout až do nitra rostliny. Hlavní zázrak ale přichází v době, kdy rostlina rozkvete.

Jak pěstovat živé kameny

Lithops je houževnatý a odolný sukulent, ale je třeba mu poskytnout podobné podmínky, jaké panují na poušti. Jim je svým vzhledem i životním cyklem přizpůsoben a nemůže je změnit, i když by mohl žít v hojnosti.

  • Pěstební substrát musí být písčitý, velmi dobře propustný.
  • Rostlinu umístěte na co nejsvětlejší místo k oknu. V přírodě roste na plném slunci.
  • Velmi prospěšné je letnění na balkóně či terase. Pokud tuto možnost nemáte, dopřejte živému kameni alespoň čerstvý vzduch u otevřeného okna. Potřebuje svěží vánek, stojící, zatuchlý vzduch nesnáší.
  • Od jara do podzimu lithops zalévejte v delších intervalech, ale tak, aby byl celý substrát dobře provlhčený. Pak jej nechejte vyschnout (což může trvat i dva týdny) a zálivku opakujte teprve až bude substrát opět opravdu suchý. Přesvědčit se o tom můžete například pomocí špejle – vlhký substrát na í ulpí.
  • Na podzim zálivku snižte, v říjnu přestaňte zalévat zcela.

 

Lithops: Ze staré rostliny se rodí nová

  • V zimě potřebuje lithops odpočinek při teplotě nejlépe kolem 10°, maximálně 15° C na světlém místě. Přitom jej vůbec nezalévejte. Listy začnou schnout, což je ale přirozený proces. Uprostřed odumírajících listů se narodí nová rostlinka, nebo dokonce hned dvě najednou. Můžete je rozesadit a pěstovat každou zvlášť.
  • Na jaře lithops můžete přemístit na teplejší místo a opět začít zalévat. Pokud zimní regenerace proběhla úspěšně, brzy vykvete.

 

semenáčky Lithops

Ze semínka

Když lithops odkvete, uzrají zanedlouho semena. I v domácích podmínkách jsou životaschopná a obvykle ochotně klíčí. Semínka vysejete je na jaře do lehkého substrátu a opatrně zvlhčujte. Na podzim mladé rostlinky přesaďte. V dalších letech přesazujte pouze jednou za dva až čtyři roky, kratší intervaly rostlinám nesvědčí.

 

Autor Jana Bucharová.

Související články

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínuspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS