Mračňák, Abutilon, se stěhuje domů: Jak půvabnou rostlinu zazimovat?
7. 11. 2017

Mračňák, Abutilon, se stěhuje domů: Jak půvabnou rostlinu zazimovat?

Mračňák je oblíbenou pokojovkou či přenosnou už přes sto let.  Aby i v dalším roce krásně kvetl a prospíval, vyžaduje přezimování v chladu. V zimě ho můžete rovněž tvarovat řezem.

Mračňák (Abutilon) je oblíbený pro své veliké, hedvábné květy, které se na keřovité rostlině vznášejí jako balónky. Keřík může dorůst až do dvoumetrové výše, ovšem řez ho udrží v příhodnější velikosti, nové kultivary jsou navíc samy o sobě nižší, zato košatější. Výhony mohou směřovat přímo vzhůru, nebo se klenou v ladných obloucích.  

mračňák, podslunečník, Abutilon

Pěstování

Od jara do podzimu zdobil zahradu či balkón. Před mrazem ho musíme schovat domů, ovšem nikoli do vytopené místnosti. Zimní odpočinek by měl probíhat při teplotách 12-15°C. Výrazně omezíme zálivku, a pokud rostlině opadají listy, což se v zimě stává, téměř nezaléváme. Na jaře se mračňák opět olistí.

A co mu svědčí v sezóně? Dostatek světla, ale ne přímé slunce. Zaléváme ho vydatně a každý týden přihnojíme hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny nebo vhodným silně naředěným zkvašeným drůbežím trusem. Letnění na polostinném, závětrném místě mu velmi svědčí, jen pozor na silný déšť, který může jemné květy poničit. Pěstovat ho však můžeme i v pokoji, kde mu svědčí mu vyšší vzdušná vlhkost. Zimní odpočinek bychom měli dopřát i domácímu mračňáku - odmění se výjimečnou krásou.

Zimní řez

Ideální čas pro řez je konec února či počátek března. Příliš tenké a husté výhony odstraníme celé, ostatní zkrátíme až na třetinu. Řez udrží dlouhověký mračňák stále krásný a podpoří košatý vzrůst. Z kvalitních výhonů můžeme připravit vrcholové řízky a vypěstovat z nich nové rostliny.

Mračňák, Abutilon, ve své jihoamerické domovině láká kolibříky

Výběr barev

Jako pokojovky se pěstují hybridy původních druhů, pocházejících ze substropů Jižní Ameriky, kde je obletují kolibříci. Někdy je můžeme koupit pod názvy hybridů, ale často se uvádějí pouze jména kultivarů. Například 'Gorer's White' má květy bílé a široce otevřené‚ Thompsonii‘ má oranžové květy s červenou žilnatinou a zlatě kropené listy. 

Abutilon, varieta Thompsonii

‚Cannington Red‘ je ceněný pro růžovočervené, zářivé květy se žlutým středem a zlatožluté listy. ‚Pink Lady‘ má květy něžně růžové s  tmavší žilnatinou, okouzlující je plná forma květů. ‚Kentish belle‘ zdobí květy sytě oranžové, nebo dvoubarevné – s červeným kalichem a žlutou korunou

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmplussedm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS