Kameninová klasika

Na začátku všeho byly klasické květináče z kameniny s drenážním otvorem na dně. Aby bylo možné vodu zachytit a znovu použít, bylo zapotřebí využít podmisku. Jenže u podmisek s vyšším profilem hrozí dlouhodobý kontakt kořenů s vodou. Důsledkem nadměrného zalévání často bývá chřadnutí výpěstků, žloutnutí listů, zkáza substrátu, který rychle slehne a drží v sobě nadmíru vláhy a konečným stádiem je úhyn rostliny.

Plastové květináče

V současnosti se všech odvětvích, i ve výrobě květináčů využívá termoplastických materiálů. Velmi často se setkáváme s produkty, vyrobenými z akrylonitrilbutadienstyrenu, označeného jako ABS. Tento materiál se vyznačuje vysokou tuhostí, dobře odolává rozličným teplotám i mechanickému poškození. Pro barevnou stálost se při výrobě uplatňují UV stabilizátory, zajišťující neměnnost barevného odstínu po mnoha letech používání. Levnější alternativu představuje polypropylen (PP) s velmi dobrou chemickou a mechanickou odolností. Jeho velkou výhodou proti ABS je odolnost UV záření, mínus představuje jen velmi obtížná lepitelnost.

Nízké nebo vysoké?

Profil pěstebních nádob volíme s ohledem na požadavky rostlin. Nižší květináče mají rády druhy, jako jsou pokojové fíkusy, pryšce a africké fialky. Naopak vyšší profil vyhovuje dračincům, lopatkovci nebo zamiokulkasu, to jsou rostliny, které mají kořenový systém hlouběji do půdy.

Samozávlahové květináče usnadní péči

Současným trendem jsou samozávlahové květináče a truhlíky pro pokojové rostliny. Díky tomu, že voda se vlévá do zásobníku pod pěstební částí nádoby, nedochází k přemokření substrátu, jeho rychlému slehávání a poškozování kořenového systému.

Nejčatější typy samozávlahových květináčů

  • Květináč s vloženou mezipřepážkou nad dnem nádoby: tyto typy často mívají ukazatel stavu vody (hladinoměr) v rezervoáru, který je ve tvaru válce s vnitřní kapilárou, značící úroveň vody. Jejich výhodou je dostupná cena.
  • Skládaný typ květináče: vrchní část slouží k pěstování rostliny, spodní polovina zadržuje vláhu. Pro přestup vláhy slouží textilní knot, to je důležité zvláště tehdy, pokud jsou exempláře čerstvě zasazeny a ještě nemají řádně vyvinutý kořenový systém.

Obrovskou výhodou samozávlahových květináčů je snadná kontrola kořenového systému. Zjistíme-li, že kořeny jsou značně prorostlé a mají již málo prostoru, je čas na přesazení.

Nádoby pro orchideje využijeme i u běžných pokojovek

Zajímavým počinem je možnost použití bezbarvých plastových nádob pro orchideje v rámci pěstování běžných pokojových rostlin. Řešení to sice není buhvíjak převratné, za to však máme naprosto dokonalý přehled o stavu kořenového balu a pěstebního substrátu. Díky tomu dokážeme včas předvídat situaci a v případě nutnosti pak exempláře přesazujeme do větších nádob.