14. 3. 2010

Nejkrásnější orchideje a jejich pěstování: Dendrobium nobile, wardianum, kingianum

Křehké a přitom vznešené, pestrobarevné, úchvatné orchideje vytvářejí v domech a bytech malý svět, ve kterém zapomenete na všední starosti. Často začnete s jednou darovanou květinou a sbírka se brzy rozrůstá. Proč nezkusit pěstovat i další, méně běžné druhy?

Dendrobium je do češtiny překládáno jako stromobytec. Jedná se o epifytické orchideje rostoucí na větvích pralesních stromů, kde svými vzdušnými kořen zachytávají jemný déšť a vzdušnou vlhkost.

Nejznámější, a u nás nejčastěji pěstovaným zástupcem rodu epifytických orchidejí Dendrobium je Dendrobium phalaenopsis. Ovšem tento velmi bohatý rod krásných květin nabízí ještě další orchideje, které lze pěstovat doma. Neseženete je sice v každém květinářství a už vůbec ne v hypermarketech, ale získat je můžete ve specializovaném květinářství, od řady pěstitelů-prodejců, na burzách…

dendrobium nobile

Vznešené Dendrobium nobile, Dendrobium wardianum

Pokud máte v domě od podzimu do jara světlou, pouze temperovanou chladnější místnost, nebo dokonce chladnou zimní zahradu či vytápěný skleník, můžete tato místa proměnit v kvetoucí oázy s pomocí chladnomilných orchidejí. Dendrobium nobile (název lze překládat jako stromobytec vznešený), a Dendrobium wardianum, jsou jedny z nich.

 • i

  Při pěstování v závěsných nádobách můžete Dendrobia letnit zavěšené pod většími stromy. Orchidejím takové místo vyhovuje nejlépe, vzhledem k toulavému světlu i příjemnému mikroklimatu, a navíc vytvoříte vskutku pohádkové zátiší.

  Od jara do podzimu svědčí těmto orchidejím letnění – čerstvý vzduch je pro ní tím nejlepším posilujícím prostředkem a pobídkou ke kvetení. Můžete je umístit na zahradu či na balkón.
 • Na jaře a zpočátku léta musí být chráněné před přímým ostrým sluncem, zvláště za horkých dní. Na sklonku léta jim koupel ve slunečních paprscích naopak prospívá, ovšem opět pozor na ostré polední slunce.
 • Na jaře a v létě rostliny vyžadují dostatečnou zálivku, v závislosti na okolní teplotě a vlhkosti, ovšem občas substrát mírně proschnout ponechejte. Ideální je dešťová voda obohacená o malé množství hnojiva pro orchideje.
 • V zimě by měly být chladnomilné orchideje umístěny na světlém místě při teplotě 5°-15°C. Zálivka je v této době minimální.
 • Rostliny snesou venku i teploty kolem nuly či dokonce krátkodobý pokles lehce pod ni, ovšem pouze pokud je substrát suchý.

dendrobium wardianum

Rostlinu lze množit dělením trsů při přesazování. Vyzkoušet můžete i množení pomocí řízků ze starších hlíz, které často samy odpadnou. Každý řízek by měl obsahovat kolínko, řezné plochy poskytejte podrceným dřevěným uhlím. Řízky poté ložte do vlhké rašeliny a pravidelně roste. Na hlízách také někdy raší dceřinné rostlinky, které se, až dostatečně zesílí, oddělí a pěstují samostatně.

Dendrobium kingianum, růžová skalní orchidej

„Skalní orchidej“ Dendrobium kingianum je pojmenovaná podle admirála britského námořnictva, který tuto krásnou květinu objevil na východním pobřeží Austrálie.

dendrobium wardianum

 • Na rozdíl od ostatních dendrobií neroste ani tak na stromech, jako na skalách. Jedná se proto o velmi odolný druh, který snese i slunce, období sucha, je tolerantní k různým teplotám.
 • Pěstovat jej lze stejně, jako chladnomilné orchideje, prospívá mu letnění, přičemž může dostat více slunce.
 • V zimě je chlad a období s minimální zálivkou prospěšný jako podpora kvetení. Ovšem zvládá zimovat i při vyšších teplotách.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětmínusčtyři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Dendrobium nobile

(VWPsQNu77grDQNs6JyvjFo), 29. 9. 2016, 12:22

Dostala jsem Dendrobium nobile a je jeden výhon kvetoucí, druhý nový malý, ale 2 kousky-jako odřízlé...musí se po odkvetení výhon uříznout nebo na něm může kvést znova?Děkuji.

Dendrobium nobile dotaz

(VWPsQNuz7bAjeO41igmMFYqTVV~O.Z4Vj7aPZYTw), 21. 1. 2014, 12:40

Koupila jsem si Dendrobium,stále má květy,jen ty odkvetlé opadávají a začínají žloutnout /2/ spodní listy.Potřebovala bych poradit až úplně odkvete,co s rostlinou udělat,abych se dočkala zase dalšího kvetení. Děkuji.

Dendrobium

(hgAkQMQEWkGs49enVvbjcL), 6. 1. 2013, 13:51

Dobrý den,mám tuto orchidej poprvé krásně odkvetla,teď nasadila poupata a začali hnědnout.Na jaře jsem ji přesadila a vše bylo v pořádku.To sa mé se stalo i s orchideji phalaenopsis které už 8r. pěstuji a vždy úspěšně.Prosím poraďte . Děkuji

Žluté listy, zvadlé květy

(Lea), 2. 11. 2012, 14:36

Dobrý den, prosím Vás dostala jsem před týdnem Dendrobium, když zrovna kvetla. Za dva dny měla povadlé květy, tak jsem ji dala do vody. Za tři dny jsem viděla, že jsem to asi přehnala. Květy stále vadnou a listy začaly být žluté. Dále opadávají nerozkvetlé květy. Hned jsem ji vytáhla a nechala substrát vyschnout a za den znovu zasadila, ale listy stále žloutnou... Mám doma klasické orchideje a ty jsou bez problémů. Je tam ještě jedna část se zelenými listy a zatím vypadá zdravě. prosím Vás tu špatnou mám uříznout a kde? Poslední malý lístek je zelený. Snad ji zachráním... Děkuji za rady

dendrobium nobile apollon

(Alena Librová), 31. 5. 2012, 20:42

Dobrý den, odkvetla mi orchidej dendrobium nobile apollon, vedle vyrazil nový stonek, mám starý uříznout, nebo znovu vykvete? Je mi líto ho řezat, protože roste stále a na konci stonku už mám zase zelinkavé pupeny. Vykvete mi ještě znova zespoda na starém stonku? Děkuji za informaci

odnože

(Petr), 14. 5. 2012, 20:39

Dobrý den.
Na rostlině mi vyrazilo asi 6 nových odnoží. Starších odnožích na kterých už květy byly mam odstranit nebo je mám nechat?? Na fotkách je většinou jeden nebo dvě velký odnože pokryté květy ale mě vykvete 1-3 květy??
Děkuji za radu.

padající listy u dendrobia

(Katka), 12. 5. 2012, 15:58

Dobrý den,
dostala jsem k vánocům dendrobium, krásně kvetlo několik měsíců, ale postupně mu začaly žloutnout a odpadat listy (vždy nejnižší list na stvolu). Znamená to, že ho málo zalévám (zalévám cca 1 týdne), nebo je problém někde jinde? Děkuji za radu!

Phalaenopsis

(VWPsQNuEWkvoQMQL0lnjeP41QhIjeN4sI7bMQMvaVWR), 18. 2. 2012, 11:55

Prosím o radu - aby modrá zase byla modrá - byl to dárek k mým narozeninám - kvete - ale bíle.

RE: Phalaenopsis

(Nika), 21. 3. 2012, 22:00

Dobrý den,
k dosáhnutí modré (čili nepřirozené) barvy rostliny je třeba rostlinu zalévat inkoustem či modrým potravinářským barvivem. Pěkný večer!

RE: Phalaenopsis

(Natálie), 11. 6. 2012, 20:05

ne! to ne. orchideji se zbarví pouze listy, nebo vám to ani nepřežije. nechtějte po přírodě, aby byla taková jakou chcete vy

Dotaz

(VWPsQNurZ.AkQNs6JyvjFo), 8. 11. 2011, 22:01

Na Dendrobium nobile mi vyrostlo několik nových rostlinek.Mají pěkné kořeny, ale kroutí se mu listy.Rostlinka není napadená mšicemi.Nevím důvod.

Dendrobium nobile

(VWPsQNuK6rEjFm4Umbm~g), 26. 10. 2011, 13:59

Dnes jsem ji přinesl ze zahrady do světlýho sklepa, překonala nedávný mrazíky, teď je ve světlým sklepě-tak uvidíme ,co dál.

Prosba

(VWPsQNuHhORVQNs6JyvjFo), 18. 10. 2011, 18:18

Dobrý den.Prosím vás o upřesnění podmínek pěstování orchideje Dendrobium signatum,velmi těžko hledám nějaký návod.Moc děkuji všem za pomoc.

Dendrobium

(VWPsQNuC-onv5f4uK7N_QNs6JyvjFo), 12. 4. 2010, 21:07

Dobrý den, koupila jsem mi v marketu Dendrobium, ale přesnější název neznám. Zajímá mě, co se dělá po odkvětu s květním stvolem. Zda se musí pouze zkrátit na určitou délu, nebo odstranit úplně. A co s rostlinou, jejíž stonek je již příliš dlouhý. Dá se tento stonek seříznout a použít k zakořenění?Obrazí znovu zbylý "pahýl"jak je to např. u dracén, nebo yuk?Děkuji za odpověď

RE: Dendrobium

(František), 25. 8. 2010, 11:43

Dobrý den, stonek můžete buď ustříhnout - ale lépe až nad pátým očkem, může totiž znovu vykvést, nebo počkat až zcela uschne a ustřihnout jej celý. Orchideji na tom nesejde. Obrazí, tedy vračí z něj další kvetoucí, někdy, jindy ne. orchidej si každopádně vytvoří i zcela nové květní stvoly. Ale z uříznutého stvolu Vám nová bohužel nevyroste. To by na stvolu musela vyrašit nová dceřinná rostlinka, což se občas také stává...

rada na pěstování

(Eslerová), 18. 3. 2010, 12:57

Dobrý den,dostala jsem orchidei Dendrobium nobile v plném květu na druhý den uvadala a do týdne byla bez květů.Stvol na kterém byly květy začal místy hnědnout i vrchní lístečky.Prosím poradte co s rostlinkou.Má ještě dva výhonky asi 10.cm pěkně zelené. Předem děkuji.

RE: rada na pěstování

(q8AkQMQtb-uk8~l6jWmKD), 23. 3. 2010, 08:27

Dobrý den, orchidej jste zřejmě dostala již velmi unavenou, nebo reagovala na přenos a podobně. Pokud se ale uvadání a hnědnutí týká pouze květního stvolu (který reaguje na vše citlivěji), ale zbývající výhonky a listy jsou v pořádku, rostlina by měla bez problémů přežít a růst. Nyní již skončilo období, kdy vyžaduje nižší teplotu, můžete ji proto umístit na teplé světlé místo. Pokud máte možnost, letnění je pro ni tím nejlepším. Při správné zálivce (pozor na přelévání) a umírněném přihnojování bude určitě prospívat:)

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS