Dendrobium je do češtiny překládáno jako stromobytec. Jedná se o epifytické orchideje rostoucí na větvích pralesních stromů, kde svými vzdušnými kořen zachytávají jemný déšť a vzdušnou vlhkost.

Nejznámější, a u nás nejčastěji pěstovaným zástupcem rodu epifytických orchidejí Dendrobium je Dendrobium phalaenopsis. Ovšem tento velmi bohatý rod krásných květin nabízí ještě další orchideje, které lze pěstovat doma. Neseženete je sice v každém květinářství a už vůbec ne v hypermarketech, ale získat je můžete ve specializovaném květinářství, od řady pěstitelů-prodejců, na burzách…

Vznešené Dendrobium nobile, Dendrobium wardianum

Pokud máte v domě od podzimu do jara světlou, pouze temperovanou chladnější místnost, nebo dokonce chladnou zimní zahradu či vytápěný skleník, můžete tato místa proměnit v kvetoucí oázy s pomocí chladnomilných orchidejí. Dendrobium nobile (název lze překládat jako stromobytec vznešený), a Dendrobium wardianum, jsou jedny z nich.

  • Při pěstování v závěsných nádobách můžete Dendrobia letnit zavěšené pod většími stromy. Orchidejím takové místo vyhovuje nejlépe, vzhledem k toulavému světlu i příjemnému mikroklimatu, a navíc vytvoříte vskutku pohádkové zátiší. Od jara do podzimu svědčí těmto orchidejím letnění – čerstvý vzduch je pro ní tím nejlepším posilujícím prostředkem a pobídkou ke kvetení. Můžete je umístit na zahradu či na balkón.
  • Na jaře a zpočátku léta musí být chráněné před přímým ostrým sluncem, zvláště za horkých dní. Na sklonku léta jim koupel ve slunečních paprscích naopak prospívá, ovšem opět pozor na ostré polední slunce.
  • Na jaře a v létě rostliny vyžadují dostatečnou zálivku, v závislosti na okolní teplotě a vlhkosti, ovšem občas substrát mírně proschnout ponechejte. Ideální je dešťová voda obohacená o malé množství hnojiva pro orchideje.
  • V zimě by měly být chladnomilné orchideje umístěny na světlém místě při teplotě 5°-15°C. Zálivka je v této době minimální.
  • Rostliny snesou venku i teploty kolem nuly či dokonce krátkodobý pokles lehce pod ni, ovšem pouze pokud je substrát suchý.

Rostlinu lze množit dělením trsů při přesazování. Vyzkoušet můžete i množení pomocí řízků ze starších hlíz, které často samy odpadnou. Každý řízek by měl obsahovat kolínko, řezné plochy poskytejte podrceným dřevěným uhlím. Řízky poté ložte do vlhké rašeliny a pravidelně roste. Na hlízách také někdy raší dceřinné rostlinky, které se, až dostatečně zesílí, oddělí a pěstují samostatně.

Dendrobium kingianum, růžová skalní orchidej

„Skalní orchidej“ Dendrobium kingianum je pojmenovaná podle admirála britského námořnictva, který tuto krásnou květinu objevil na východním pobřeží Austrálie.

  • Na rozdíl od ostatních dendrobií neroste ani tak na stromech, jako na skalách. Jedná se proto o velmi odolný druh, který snese i slunce, období sucha, je tolerantní k různým teplotám.
  • Pěstovat jej lze stejně, jako chladnomilné orchideje, prospívá mu letnění, přičemž může dostat více slunce.
  • V zimě je chlad a období s minimální zálivkou prospěšný jako podpora kvetení. Ovšem zvládá zimovat i při vyšších teplotách.